Charles Bronson I

Charles Dennis Buchinsky

8,2
8 077 ocen gry aktorskiej
Charles Bronson I
Charles Bronson był synem Mary Valinsky, Amerykanki litewskiego pochodzenia, i Waltera Buchinskiego, polsko-litewskiego imigranta. Spędził dzieciństwo w Pensylwanii. Po drugiej wojnie światowej postanowił zostać artystą. Pracował najpierw dla miejscowej grupy teatralnej. Grał małe role w teatrze Pasadena Playhouse (Kalifornia, USA). W 1949 roku dostał pierwszą serialową rolę ("Fireside Theatre"), ale ważniejszą była dopiero ta w filmie "Gang War". Pewną popularność uzyskał grając w serialu "Man with a Camera". W 1960 roku wystąpił w jednej ze swoich najważniejszych ról - Bernardo O'Reilly'ego w "Siedmiu wspaniałych".

W następnych latach grał, podobnie jak Eastwood, w Europie.
Jednak to kreacja w filmie Sergio Leone pt. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" stała się przebojem. Bronson zagrał mężczyznę zwanego "Harmonijką". W latach 70. powrócił do Stanów. Najważniejsza produkcja tego czasu to "Życzenie śmierci", która doczekała się później kilku sequeli. W tych latach pracował również ze swoją długoletnią partnerką życiową, Jill Ireland, której śmierć na raka w 1990 roku boleśnie przeżył.

Bronson był wyspecjalizowany w rolach małomównych twardzieli, nierzadko pokrzywdzonych przez los, samotnych mścicieli, weteranów, policjantów czy rewolwerowców. Typowymi są również niekonwencjonalne (często polskie) nazwiska jego bohaterów. Jego osobę ustawia się w jednej linii z Lee Marvinem, Steve'em McQueenem czy też Clintem Eastwoodem. Bronson był obok tych aktorów pionierem wczesnego, typowego filmu akcji (obchodzącego się wówczas jeszcze bez muskulatury bohaterów polegających na stalowych dłoniach i instynkcie drapieżnika) rodzącego się w późnych latach 60. Od lat 80. gwiazda Bronsona poczęła powoli gasnąć. Coraz częściej występował w drugorzędnych rolach. Mimo tego i mimo zlekceważenia przez krytykę Charlesa Bronsona można nazwać ikoną filmu akcji, jego bohaterowie, jak np. Joseph Wladislaw z "Parszywej dwunastki", znalazły swoje miejsce w pamięci widzów.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 listopada 1921

data śmierci: 30 sierpnia 2003

miejsce urodzenia: Ehrenfeld, Pensylwania, USA

wzrost: 178 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Harriet Tendler (1949 - 1967, rozwód), 2 dzieci: Tony i Suzanne; 2. Jill Ireland (05.10.1968 - 18.05.1990, jej śmierć), córka Zuleika; 3. Kim Weeks (od 22.12.1998 do jego śmierci)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) na zapalenie płuc i chorobę Alzheimera. Został pochowany na Brownsville Cemetery w West Windsor (Vermont, USA).
Producenci chcieli zaangażować Bronsona w roli Snake'a Plisskena w "Ucieczce z Nowego Jorku", jednak aktor odmówił twierdząc, że jest za stary. Ostatecznie angaż dostał Kurt Russell.
W październiku 1998 roku wykryto u niego cukrzycę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Miał coś takiego w sobie, że zawsze zwracał na siebie uwagę, bez względu na to, czy grał główną czy drugoplanową rolę.

Jego nazwisko każe przypuszczać, że iście z pochodzenia był Polakiem - Buczyński - nawet czytałem gdzieś że w domu (gdy był dzieckiem) rozmawiało się tylko po polsku. W kilku filmach nawet prawi po kilka słów po polsku, sam słyszałem.

A man with Harmonica....

użytkownik usunięty

Wybitnie zagrał w "Once Upon a Time in the West"... Pomimo, że nie jestem jego fanem (trochę zraziły mnie newiadomo ile części życzenia śmierci), ale ta rola jest mistrzostwem świata...

Urodził się w Pensylwanii, jako Charles Dennis Buchinsky. Jego ojcem był spolonizowany Tatar(!) a matką Litwinka. Jeżeli wierzyć źródłom to pierwszymi językami, jakimi posługiwał się Buchinsky były litewski i rosyjski (ja jednak wierzę, że znał też polski – niestety nie ma na to dowodów), angielskiego nauczył się...

wypisujcie najlepsze filmy ktore widzielisce z charlsem bronsonem

pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones