film

Wielka ucieczka

The Great Escape
1963
2 godz. 52 min.
7,8 28 992
oceny
7,8 10 1 28992
7,3 11
ocen krytyków
Grupa więźniów organizuje ucieczkę z obozu dla alianckich jeńców wojennych. więcej mniej
Wielka ucieczka zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całąII wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi. 

na podstawie
Paul Brickhill (książka)
dystrybucja
Imperial
studio
Mirisch Corporation, The
tytuł oryg.
The Great Escape
inne tytuły
Richard Harris został obsadzony w roli Rogera Bartletta, jednak zrezygnował, ponieważ filmowanie "Sportowego życia", w jakim grał, zostało opóźnione. Ponadto aktor był niezadowolony ze pomniejszonej roli bohatera, którego miał kreować. Natomiast John Mills odrzucił tę rolę.
Burt Lancaster był kandydatem do roli porucznika lotnictwa Hendleya.
Kirk Douglas był kandydatem do roli kapitana Hiltsa.
Co może robić grupa alianckich lotników zamknięta w niemieckim obozie jenieckim? Oczywiście planować i przeprowadzać kolejne ucieczki, to przecież obowiązek każdego oficera, który w niewoli powinien się naprzykrzać wrogowi jak tylko potrafi. Te słowa nie raz usłyszymy z ust krnąbrnych bohaterów filmu Johna Sturgesa. "Wielka ucieczka" miała swoją... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych