Woody Allen 

Allan Stewart Konigsberg

7,3
11 472 oceny scenariuszy
Woody Allen
Woody Allen jest jednym z najoryginalniejszych artystów współczesnego kina. Tworzy filmy, które bez wątpienia można określić mianem autorskich. Karierę swoją zaczynał od pisania tekstów dla programu "Your Show of Shows", a także dla takich gwiazd jak Ed Sullivan, Sid Caesar, czy Art Carney.
W 1961 roku zaczął sam występować jako komik i w bardzo krótkim czasie zyskał popularność. W 1965 roku filmem "Co słychać koteczku?" zadebiutował na dużym ekranie jako aktor i scenarzysta. Rok później na Broadwayu miała miejsce premiera jego pierwszej sztuki "Don't drink the water". Od tego czasu zaczęła się jego niezwykle płodna kariera.
Międzynarodową sławę przyniósł mu zrobiony w 1977 roku film "Annie Hall". Przez wielu krytyków jest on uważany za kwintesencję tego, co jest nazywane kinem Allena. Rok później reżyser stworzył swój pierwszy dramat "Wnętrza". Pomimo głosów niektórych krytyków, że Allen zdradził zawód komika, film przyniósł mu dwie nominacje do Oscara. Następne zrobione przez niego obrazy spotykały się z dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele dyskusji. Mimo, że Allen stworzył swój własny styl, to jego filmy nie są takie same. W wielu z nich można doszukać się odwołań do dzieł powstałych już wcześniej i pełne ich zrozumienie wymaga od odbiorcy pewnej wiedzy i przygotowania. W sumie artysta był około 20 razy nominowany do Oscara i trzy razy otrzymał statuetkę. Ma na całym świecie zarówno swoich wielbicieli, jak i przeciwników.
Oprócz tworzenia filmów i sztuk teatralnych Woody Allen zajmuje się pisaniem książek, które dostępne są także na polskim rynku. Poza tym jest również uzdolnionym muzykiem. Od wielu lat raz w tygodniu grywa na klarnecie w nowojorskim jazz klubie Michael's Pub. Możemy także oglądać jego trasę koncertowa, która została zarejestrowana w filmie "Wild Man Blues".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 grudnia 1935

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 63 inne nagrody oraz 109 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Harlene Rosen (1954 - 1959, rozwód); 2. Louise Lasser (02.02.1966 - 1969, rozwód); 3. Soon-Yi Previn (od 22.12.1997)
Jest bratem producentki Letty Aronson.
Od 1971, w prawie każdy poniedziałek występuje ze swym zespołem "New Orleans Funeral and Ragtime Orchestra" w "Michael's Pub" na Manahattanie. Gra oczywiście na klarnecie.
Był brany pod uwagę do roli Victora Zieglera w filmie "Oczy szeroko zamknięte". Postać tę zagrał Sydney Pollack.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak dla mnie wszystkie jego filmy są takie same - wyniosłe i płytkie. Świat w nich kręci się wokół wina, pseudoromantyzmu i seksu. Nie można oczywiście odmówić starannie dobranej obsady, dobrze zrobionych filmów, zdjęć, ale niestety - żadna z tych rzeczy, nawet najdokładniej dopieszczona nie uratuje scenariusza....

Wczoraj dorosła już adoptowana córka reżysera napisała przejmujący, otwarty list do The New
York Times, w którym wyjawia przerażającą prawdę.

Miałam siedem lat, gdy Woody Allen wziął mnie za rękę i zabrał na ciemny strych naszego domu
- czytamy w liście. Kazał mi położyć się na brzuchu i bawić elektryczną...

Przereklamowany nudziarz.

użytkownik usunięty

Mam taką teorię, że większość osób, która pieje z zachwytu nad Allenem i nad jego twórczością w ten sposób się dowartościowuje. Uważają bowiem, że to jest wyraz ich inteligencji, oryginalności,i że razem z Allenem stają na piedestale sztuki filmowej. Nie wiem jaki film i kto go tam postawił, ale wielki to był błąd. Ten...

więcej

"Nie krytykuj masturbacji! To seks z kimś kogo się kocha!"

"To nie tak, że boję się umrzeć.
Po prostu nie chciałbym być w pobliżu, kiedy to się stanie"

Już 70 lat na karku, a ten co roku kręci kolejne filmy. Fakt, nie zawsze są to perełki kina, ale jednak trzeba mieć zacięcie, żeby tak często łazić na plan filmowy:P