Danny Boyle 

Daniel Boyle

7,6
3 462 oceny pracy reżysera
Danny Boyle
Danny Boyle, syn emigrantów z Irlandii, którzy zamieszkali w robotniczym mieście Manchaster, swoją przygodę ze sztuką zaczął od teatru. W wieku dwudziestu lat pracował już jako reżyser na deskach znanego z kontrowersyjnych produkcji Joint Stock Theatre Company. W 1982 r. przeprowadził się do Londynu, gdzie został mianowany dyrektorem artystycznym małej sceny głośnego Royal Court Theatre-Upstairs. W 1985 r. zajął się kierownictwem sceny głównej i funkcję tę pełnił przez kolejne dwa lata.
W końcu trafił do telewizji, gdzie debiutował w 1987 r. serialem "Inspector Morse", do którego także sam napisał scenariusz. W 1993 r. wyreżyserował miniserial "Mr Wroe's Virgins", na planie którego zetknął się z operatorem Brianem Tufano. Z nim właśnie oraz z producentem Andrew Macdonaldem i pisarzem Johnem Hodge zrealizował swoje najwybitniejsze jak do tej pory filmy: "Płytki grób" oraz "Trainspotting". Oba wzbudziły zachwyt publiczności oraz krytyki, która zaczęła rozpisywać się o narodzinach "nowego talentu" i "nadziei kina brytyjskiego". "Płytki grób", czarna komedia o zaprzyjaźnionych ze sobą współlokatorach, którzy opanowani chciwością tracą powoli zaufanie do siebie, otrzymał nagrodę im. Alexa Kordy dla najlepszego filmu roku przyznawaną przez Brytyjską Akademię Filmową oraz Srebrną Muszelkę na festiwalu filmowym w San Sebastian. "Trainspotting", adaptacja głośnej powieści Irvine'a Welsha pod takim samym tytułem (w Polsce znanej także jako "Ślepy tor") zyskał natomiast miano filmu kultowego. Swój udział w sukcesie obu produkcji miał także odtwórca głównych ról - Ewan McGregor, aktor wcześniej prawie nieznany.
W 1997 r. zespół wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby zrealizować tam swój kolejny film - komedię o aniołach, które ingerują w życie uczuciowe ludzi - "Życie mniej zwyczajne". Pomimo udziału gwiazd tej miary co Holly Hunter, Cameron Diaz oraz Stanley Tucci, obraz nie spodobał się publiczności, a krytycy ocenili go dość słabo. W 1998 r. Boyle, Macdonald, Hodge i Tufano powrócili do Szkocji, aby rozpocząć pracę nad składającym się z trzech nowel "Alien Love Triangle" o przybyszach z kosmosu, którzy próbują zrozumieć największą tajemnicę ludzi - uczucie miłości. Tym razem w rolach głównych wystąpili Kenneth Branagh oraz Courtney Cox.
Wkrótce w ręce Boyle'a wpadła książka Alexa Garlanda "Niebiańska plaża". Reżyser szybko postanowił przenieść ją na ekran dokonując w niej jednak pewnych zmian (m.in. samego zakończenia). Tym razem wśród jego współpracowników zabrakło Tufano oraz McGregora. Operatorem filmu został Darius Khondji ("Siedem"), a w postać głównego bohatera, Amerykanina szukającego przygody swojego życia na tajemniczej wyspie u wybrzeży Tajlandii, wcielił się Leonardo DiCaprio. "Niebiańska plaża", pierwsza superprodukcja Boyle'a, finansowana w znacznej mierze przez amerykańską wytwórnię Fox została wyróżniona nominacją do Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

W 2008 roku miał premierę "Slumdog. Milioner z ulicy", który okazał się największym sukcesem artystycznym i komercjalnym reżysera, zdobywając 8 Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię.
W 2015 roku Byle wyreżyserował film biograficzny"Steve Jobs", w 2017 roku kontynuację "Trainspotting" - "T2 - Trainspotting", a w 2019 "Yesterday".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 października 1956

miejsce urodzenia: Manchester, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 182 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 20 innych nagród oraz 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Obcy: Przebudzenie". Angaż przyjął Jean-Pierre Jeunet.
W 1978 roku ukończył studia z języka angielskiego i dramatu na Uniwersytecie w Bangor (Walia, Wielka Brytania).
Był brany pod uwagę do reżyserowania filmu "8 mila", jednak angaż otrzymał  Curtis Hanson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych