Dan O'Bannon I

Daniel Thomas O'Bannon

7,5
823 oceny scenariuszy
Dan O'Bannon I
Dan O'Bannon od najmłodszych lat interesował się tematami związanymi z science-fiction i horrorem. Czytał komiksy takie jek "Tales from the crypt", napisał także kilka opowiadań do magazynu Heavy Metal (później zresztą wykorzystane w filmie). Jego przygoda z branżą rozpoczęła się w roku 1974, kiedy to wraz z Johnem Carpenterem stworzyli klasyk w swoim gatunku - "Dark Star". Następnie po krótkiej podróży do Europy i szybko zakończonej współpracy z Alejandro Jodorowskym wrócił do USA i napisał scenariusz, pod roboczym tytułem "Star Beast". Skrypt wykorzystany został przez Ridleya Scott'a w "Obcym" i okazało się to "strzałem w dziesiątkę". Sam O'Bannon jako reżyser zadebiutował dopiero w połowie lat 80-tych, filmem "Return of the living dead". Obraz ten to umiejętne połączenie horroru z czarną komedią, "otoczone" oryginalnym klimatem swojej dekady. W następnych latach współpracował on m.in. przy kolejnych częściach "Obcego" czy słynnej "Pamięci absolutnej" Paul'a Verhoeven'a. Jego opinie i komentarze można także zobaczyć na wydaniach DVD, filmów, przy których tworzeniu brał udział.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 30 września 1946

data śmierci: 17 grudnia 2009

miejsce urodzenia: Saint Louis, Missouri, USA

wzrost: 168 cm

żona Diane Louise Lindley (od 18.01.1986 do jego śmierci), syn Adam
Dan O'Bannon w 1975 roku stworzył scenariusz opowiadający o siedmiu pasażerach statku kosmicznego, na których poluje pewien krwiożerczy kosmita. Scenariusz nosił tytuł "Pamięć". Pisarz długo nie mógł znaleźć reżysera ani wytwórni gotowej wyłożyć pieniądze. Dopiero po kilku latach i nawiązaniu współpracy z Ridley'em Scottem i H.R.Gigerem powstał film "Obcy-8 Pasażer Nostromo"
Zmarł w wyniku choroby Leśniowskiego-Crohna w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Ukończył School of Cinematic Arts na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wyrezyserowal jeden z najlepszych horror-komedii w latach 80tych czyli POWROT ZYWYCH
TRUPOW i za to naleza mu sie owacje na stojaco... NA ZAWSZE POZOSTANIESZ W PAMIECI
FANOW KINA TYM SWIETNYM HORROREM JAK I KILKOMA CIEKAWYMI SCENARIUSZAMI!

Jak powstał Obcy. Szacunek za Obcego.

Dycha za obie części Obcego i za Pamięć absolutną :)

szaaacunek

sporej ilości fajnych i znanych filmów (Alien, Return...) a tak właściwie pozostaje trochę "na uboczu" tego wszystkiego. Szkoda, miejmy nadzieję, że dalej będzie robił to co robi...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones