Dante Spinotti 

7,7
1 985 ocen zdjęć
Dante Spinotti
Urodzony w Tolmezzo we Włoszech, Spinotti zadebiutował w Stanach Zjednoczonych filmem Michaela Manna "Łowca" (Manhunter) na podstawie książki Thomasa Harrisa "Czerwony smok". W 2002 roku na ekrany weszła druga adaptacja tej samej książki i ponownie do współpracy zaproszono Spinottiego. Za pracę w jednym z ostatnich filmów Manna "Informator" (The Insider), Spinotti otrzymał drugą nominację do Oscara® oraz drugą nagrodę od Los Angeles Film Critics i drugą Srebrną Wstęgę przyznawaną przez włoskich dziennikarzy. Wspólnie z Mannem pracował także nad realizacją "Gorączki" (Heat) i "Ostatniego Mohikanina" (The Last of the Mohicans), za który otrzymał nagrodę BAFTA. Spinotti realizował ponadto liczne projekty filmowe z tak uznanymi reżyserami jak Garry Marshall ("The Other Sister", "Frankie and Johnny", "Beaches") i Michael Apted ("Nell" i "Blink"). Filmowiec rozpoczął karierę w swoich rodzinnych Włoszech, gdzie dwukrotnie otrzymał nagrodę Donatello za: "Legendę o świętym pijaku" (Legend of the Holy Drinker) Ermanno Olmi oraz "The Secret of the Old Forest". Dodatkowo zdobył nagrodę Golden Slate i nominację do nagrody Donatello za zdjęcia do filmu Lilliany Cavani "The Berlin Affair". Inne włoskie filmy, do których zdjęcia realizował to "Hearts and Armour" Giacomo Battiato (nominacja do nagrody Donatello), "Sprzedawca marzeń" Giuseppe Tornatore (nagroda Srebrnej Wstęgi), "The Basileus Quartet" i "Sotto, Sotto". Pozostałe filmy w jego dorobku to: "Goodbye Lover" Rolanda Joffe, "Szybcy i martwi" (The Quick and the Dead) Sama Raimi, "The Comfort of Strangers" Paula Schradera, "True Colors" Paula Schradera oraz "Zbrodnie serca" (Crimes of the Heart) Bruce'a Beresforda. Spinotti był trzykrotnie nominowany do nagrody ASC przyznawanej przez American Society of Cinematographers za takie filmy jak "Tajemnice Los Angeles" (L.A. Confidential), "Informator" (The Insider) i "Ostatni Mohikanin" (The Last of the Mohicans). Nominacje do nagrody Akademii oraz nagrody BAFTA otrzymał za zdjęcia do filmu Curtisa Hansona "Tajemnice Los Angeles" (L.A. Confidential), a nagrodą za ten film został uhonorowany przez Los Angeles Film Critics. Spinotti po raz drugi pracował z Hansonem nad "Cudownymi chłopcami" (Wonder Boys) z Michaelem Douglasem. Zdjęcia jego autorstwa można oglądać także w komedii Bretta Ratnera "The Family Man" z Nicolasem Cagem w roli głównej, a także w filmie "Włamanie na śniadanie" (Bandits) Barry'ego Levinsona z Brucem Willisem i Billy'm Bobem Thorntonem, oraz "Pinokiu" Benigniego.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 sierpnia 1943

miejsce urodzenia: Tolmezzo, Włochy

wzrost: 180 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 6 innych nagród oraz 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Marcella
Zanim został operatorem filmowym pracował przy reklamach oraz we włoskiej telewizji RAI.
W 2011 roku był członkiem jury w konkursie głównym na XIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie ma go nawet w rankingu operatorów...Zdjęcia do "Informatora", chyba najlepsze jakie widziałam w thrillerze/ sensacji (poza "Siedem", innego operatora)...Praca kamery, zbliżenia i oddalenia, ekspozycja detali...Mistrzostwo świata.

Powierzając mu role operatora w "Czerwonym smoku" a potem kolejno niemal w kazdym jego filmie. Świetny wyrobnik z doskonałym wyczuciem, swą klasę pokazał w "Tajemnicach Los Angeles".

Wydarzenie:
Dante Spinotti z powrotem za kamerą u Manna!
Cieszę się, że reżyser powrócił do tego poety obrazu. Mam spore oczekiwania po takich filmach jak "Ostatni Mohikanin", "Gorączka" i "Informator", i ciekaw jestem, czym tym razem zadziwi mnie ten operator.
Ostatnio wolał współpracę z Brettem Ratnerem, czemu...

więcej

Oba filmy Michaela Manna. Oba filmy świetne. Oba filmy wyśmienicie sfotografowane przez pana Spinotti. Szacuneczek :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones