David Cronenberg 

David Paul Cronenberg

7,4
3 177 ocen pracy reżysera
David Cronenberg
David Cronenberg jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina. Można go albo kochać albo nienawidzić, ale nie można obok jego twórczości przejść obojętnie. Ogólnoświatową popularność zyskał sobie jako twórca krwawych horrorów, nie szczędzący widzom scen makabrycznych. Filmem zainteresował się jeszcze podczas nauki na Uniwersytecie Toronto, gdzie studiował literaturę angielską. Zrealizował wtedy kilka krótkometrażowych obrazów, które wśród studentów cieszyły się dość sporą popularnością. W 1975 roku Cronenberg nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy pt. "Dreszcze", który przez krytyków został odebrany jedynie jako "zbieranina odrażających scen". Twórca nie zniechęcił się jednak opinią specjalistów i dwa lata później nakręcił utrzymaną w podobnym stylu "Wściekłość". W 1979 roku powstaje "Pomiot" - film, który miał być przełomowym w karierze Cronenberga (wysoki budżet - 1,4 mln. dolarów, znani aktorzy - Oliver Reed, Samantha Eggar), ale okazał się kolejnym niewypałem. W 1981 powstaje obraz "Skanerzy", który uważany jest za jeden z najważniejszych filmów Cronenberga. Po raz pierwszy artysta otrzymał pochlebne recenzje i przez krytyków zaczął być odbierany jako twórca, który wprowadza coś nowego do gatunku horroru. Rok 1983 to data przełomowa w karierze Cronenberga. Powstały wtedy "Wideodrom" i "Martwa strefa", które zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez widzów, jak i specjalistów i uczyniły znanym nazwisko reżysera. Trzy lata później artysta zrealizował jeden ze swoich najgłośniejszych obrazów "Mucha", który stał się ogromnym sukcesem kasowym po obu stronach oceanu. Podobnie było z nakręconym w 1988 roku filmem "Nierozłączni", w którym podwójną kreację stworzył Jeremy Irons. W 1991 Cronenberg postanowił spróbować swoich sił przenosząc na ekran jedną z najoryginalniejszych amerykańskich powieści XX w. - "Nagi lunch" Williama S. Burroughsa. Film odniósł duży sukces międzynarodowy i otrzymał nawet nominację do Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. W 1996 roku powstaje "Crash: Niebezpieczne pożądanie", jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Cronenberga, za który artysta otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes oraz nominację do Złotej Palmy. W kolejnych latach twórca stanął za kamerą takich produkcji jak "Pająk", "Wschodnie obietnice" czy "Mapy gwiazd".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1943

miejsce urodzenia: Toronto, Kanada

wzrost: 175 cm

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 12 innych nagród oraz 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Margaret Hindson (1970 - 1977, rozwód), córka Cassandra (ur. 1972); 2. Carolyn Zeifman (1979 - 19.06.2017, jej śmierć), 2 dzieci: Caitlin (ur. 27.10.1984) i Brandon
Miał zrealizować adaptację "Pamięci absolutnej" Philipa K. Dicka. Przygotował nawet kilka szkiców, ale w końcu film wyreżyserował Paul Verhoeven.
W 1967 roku ukończył studia na uniwersytecie w Toronto (Kanada) uzyskując dyplom w dziedzinie literatury.
W 1999 roku przewodniczył jury 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

1. Facet niesamowicie dobiera aktorów. Zauważyliście ze w każdym filmie z przedziału lat 80-90 każdy z jego aktorów to aktor bardzo wysokiego kalibru? Mówię oczywiście o wspomnianych latach - Woods, Walken, Ironside, Goldblum, Jude Law. Reżyser bardzo specyficzny działający na pograniczu mainstreamu oraz undergroundu a...

więcej

był brany pod uwagę jako reżyser "Powrotu Jedi".
Szkoda troche że go nie wybrali. Nie wiem jakby to wyszło, ale David był wtedy w formie, i pewnie ciekawie by mu to wyszło. Jak uważacie?

Oto moja lista:

1. Scanners ("Skanersi" aka "Telepaci") - 9/10
Oryginalny (jak każdy film tego reżysera), klimat, muzyka, akcja, napięcie, efekty specjalne, scenariusz, aktorstwo (gł. Ironside i niezła rola S. Lack`a i P. McGoohan`a ).

2. The Brood ("Pomiot" aka "Potomstwo") - 9/10
Oryginalny, klimat, groza w...

więcej

Kobiety Cronenberga

użytkownik usunięty

Panowie, które kobiety w filmach Cronenberga was najbardziej oczarowały? Które wybiły się na
tle innych gracją i ogólną atrakcyjnością? Głosujmy, wybierzmy najseksowniejszą panią, która
wystąpiła u Cronenberga!

Mój ranking:
1. Geena Davis ("Mucha")
2. Juliette Binoche ("Cosmopolis")
3. Holly Hunter...

Z okazji 75 urodzin!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones