Sarah Michelle Gellar 

Sarah Anne Michelle Prinze

7,9
6 778 ocen gry aktorskiej
Sarah Michelle Gellar
Sarah została odkryta jako kilkuletnia dziewczynka. Podczas obiadu w restauracji z mamą podszedł do niej agent i zapytał, czy nie chciałaby zagrać w filmie. Sarah zgodziła się. I tak właśnie się zaczęła jej kariera. Trzy tygodnie potem Sarah zadebiutowała na ekranie rolą w filmie "An invasion of privacy". Występy w kilku serialach sprawiają, że Sarah szlifuje swój talent, nabiera wdzięku. Występuje u boku Matthew Brodericka i Erica Stoltza w przedstawieniu "The Window Claire" oraz w nagrodzonym serialu "Kobieta zwana Jackie".
W wieku siedmiu lat rodzice Sarah rozwodzą się. Sarah zostaje z matką i niełatwo jest im związać koniec z końcem. Pieniądze, jakie zarabia Sarah pozwalają jej na opłacenie szkoły Professional Children School o profilu artystycznym. Sarah kończy szkołę z wyróżnieniem.
Sarah nie utrzymywała kontaktów z ojcem, często podkreślała, że "nie ma ojca". Jej ojciec zmarł w październiku 2001 roku, być może na skutek przedawkowania.
Prawdziwy sukces przynosi jej rola Kendall Hart w serialu "All my children". Na ekranie intrygowała, kłamała, aż w końcu popełniła samobójstwo. W roku 1997 została nominowana po raz drugi do nagrody Emmy w kategorii Najlepsza Aktorka Młodego Pokolenia. Tym razem Sarah zdobyła statuetkę.
Następnego dnia Sarah odeszła z serialu. Jej decyzja była zaskoczeniem. Mówiono jej, że to już koniec jej kariery. Jednak Gellar nie poddała się i zdobyła rolę nieustraszonej Buffy. Najpierw widziano ją jako Cordelie, ale Sarah postawiła na swoim. Chciała Buffy i dostała ją po jedenastu castingach. "Chciałam udowodnić, że potrafię zrobić to, czego oni oczekują i wreszcie dali mi rolę Buffy".
Od tej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Sarah zdobyła sobie uznanie milionów publiczności rolą Buffy i filmami "Krzyk 2", "Koszmar minionego lata" oraz uznanie krytyków filmem "Szkoła uwodzenia".
Jest najpopularniejszą i chyba najlepszą aktorką młodego pokolenia. Została umieszczona na liście najpiękniejszych ludzi świata przez magazyn People.
W dzień jej 24. urodzin zaręczyła się z aktorem Freddiem Prinze Jr.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 kwietnia 1977

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 163 cm

Saturn
Zdobyła Saturn, 9 innych nagród i 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Freddie Prinze Jr. (od 01.09.2002), 2 dzieci: córka Charlotte Grace (ur. 19.09.2009) i syn Rocky James (ur. 24.09.2012)
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1999 r. - "David Duchovny" - Bree Sharp;
- 1999 r. - "Comin' Up From Behind" - Marcy Playground;
- 1999 r. - "I Quit" - Hepburn;
- 1999 r. - "Every You, Every Me" - Placebo;
- 2000 r. - "Sour Girl" - Stone Temple Pilots;
- 2002 r. - "Land of a Million Drums" - Outkast;
- 2004 r. - "Don't Wanna Think About You" - Simple Plan.
W 1999 r. została wybrana najseksowniejszą kobietą świata przez czytelników magazynu FHM.
Była brana pod uwagę do roli Rogue / Marie w filmie "X-Men". Tę postać ostatecznie zagrała Anna Paquin.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych