Donna Reed I

Donna Belle Mullenger

8,2
1 172 oceny gry aktorskiej
Donna Reed I
Naprawdę nazywała się Donna Belle Mullenger. Wśród społeczności swego rodzinnego miasteczka wyróżniała się wielką urodą, która sprawiła, że dziewczyna wygrała konkurs piękności. Po zakończeniu szkoły średniej Donna wyjechała do college'u w Los Angeles, z nadzieją na karierę w świecie filmu. Po pewnym czasie spełniła swe marzenie uczestnicząc w kilku uniwersyteckich produkcjach. Otrzymała również tytuł "Królowej miasteczka studenckiego". Wkrótce podpisała kontrakt z MGM. Jej debiutem na dużym ekranie była produkcja z 1941 roku - "Cień zbrodni". Później przyszła rola sekretarki w "Laskach na Broadwayu" u boku Judy Garland i Mickey'a Rooney'a. Dzięki "Portretowi Doriana Graya" Donna stała się jedną z wiodących dam Hollywood. W 1953 roku zagrała kurtyzanę w "Stąd do wieczności", za co otrzymała Oscara. Po filmie "Cała prawda" Donna występowała w telewizji we własnym show, który był wielkim hitem. Dzięki niemu została nominowana do nagrody Emmy oraz zyskała większą popularność. 14 stycznia 1986 roku aktorka zmarła na raka trzustki. Jej mąż po jej śmierci założył fundację w jej rodzinnym mieście. Pomagała ona ludziom, których przeznaczeniem była kariera filmowa. 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 stycznia 1921

data śmierci: 14 stycznia 1986

miejsce urodzenia: Denison, Iowa, USA

wzrost: 161 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 1 inna nagroda i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. William Tuttle (30.01.1943 - 1945, rozwód); 2. Tony Owen (15.06.1945 - 1971, rozwód), 4 dzieci: Tony Jr., Mary Anne (ur. 1957), Penny i Timothy; 3. Grover Asmus (od 30.08.1974 do jej śmierci)
Zmarła na raka trzustki w Beverly Hills (Kalifornia, USA). Została pochowana na Westwood Memorial Park w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Rolę Panny Ellie w serialu "Dallas" miała grać przez trzy lata, jednak niespodziewanie już po pierwszym ją zwolniono. Reed podała producentów do sądu i wygrała.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Ewy Harrington w filmie "Wszystko o Ewie", jednak twórcy zdecydowali się zatrudnić Anne Baxter.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych