Emmanuelle Grey Rossum

Emmy Rossum

biografie

(2)
 • Urodzona i wychowująca się w Nowym Jorku Emmy Rossum jest już właściwie scenicznym weteranem, mającym już na swoim koncie występy z takimi gwiazdami jak Placido Domingo i Luciano Pavarotti w Metropolitan Opera at Lincoln Center oraz śpiewanie w Carnegie Hall. W czasie jej pracy w Metropolitan Opera występowała w 20 operach, w 6 różnych językach.
  Swój debiut miała w operze mydlanej "As the World Turns" , jako Abigail Williams. Pojawiła się także w filmie telewizyjnym "Przebłysk geniuszu (2008)Geniusz". Za role w tym projekcie dostała nominacje do Young Artist Award. Rossum występowała w filmie produkowanym przez ABC "The Audrey Hepburn Story", wygrywając nagrody krytyki za odegranie młodej Audrey Hepburn. Gościnnie pojawiała się też w wielu serialach telewizyjnych.
  W 2000 roku Emmy miała swój debiut kinowy w filmie "Songcatcher" jako Deladis. Film ten pokazany został na Festiwalu w Sundance w 2000r. . Emmy została nominowana do Independent Spirit Award w kategorii Najlepszy Debiut.
  Kiedy nie pracuje lub nie uczęszcza do szkoły, Emma lubi czytać, rozmawiać przez telefon oraz spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi. Ostatnio Rossum dzieli swój czas między jej dom na Manhattanie i Los Angeles.

 • Emmy Rossum (a właściwie Emmanuelle Grey Rossum) urodziła się 12 września 1986 roku na nowojorskim Manhattanie. W wieku lat 6 debiutowała już na scenie słynnej Metropolitan Opera. Na ekranie pierwszy raz można było ją zobaczyć w serialu "As the world turns" (1997). Potem przyszły mniej lub bardziej znaczące role w filmach i serialach "Tylko miłość" (1998), "Grace i Glorie" (1998), "A will of their own" (1998) i "Geniusz" (1999). Rossum otrzymała nominację do nagrody Young Artist Award w 1999 roku dla najlepszej aktorki telewizyjnej za rolę w "Geniuszu". W 2000 roku zagrała młodą Audrey Hepburn w telewizyjnym filmie "Historia Audrey Hepburn". Na wielkim ekranie zadebiutowała rolą w filmie "Songcatcher" (2000). Miała wtedy 13 lat. Za rolę w tym filmie Emmy otrzymała nominację do Independent Spirit Award w kategorii Najlepszy debiut. Na soundtracku do "Soundcatchera" zaśpiewała w duecie z Dolly Parton.
  Inne filmy, w których pojawiła się młoda aktorka to m.in. "To musisz być ty" (2000), "Amerykańska rapsodia" (2001), "Odzyskać spokój" (2001), "Passionada" (2002) czy "Nola" (2003). Clint Eastwood zaangażował ją do swojej "Rzeki Tajemnic" (2003), gdzie Emmy zagrała córkę Seana Penna. Pojawiła się także w okrzyczanym "Pojutrze" (2004) u boku Dennisa Quaida i Jake'a Gyllenhaala.
  Przełomem w jej karierze jest jednak główna rola w filmie "Upiór w operze". Joel Schumacher nie bez powodu wybrał właśnie Emmy do odtworzenia roli Christine Daaé - kandydatka do tej roli powinna się odznaczać nie tylko niezwykłą urodą ale i talentem wokalnym. Obydwu tych rzeczy nie brakuje pannie Rossum. Piosenki w wykonaniu Emmy to jeden z najmocniejszych punktów filmowej wersji słynnego musicalu.
  Parę faktów dla wielbicieli aktorki: ulubionym filmem Emmy są "Sekrety i kłamstwa" a ulubionym aktorem Phillip Seymour Hoffman, z aktorek ceni sobie Julię Roberts i Brendę Blethen. Hobby Emmy to: jazda konna, łyżwy, pływanie, czytanie, spędzanie czasu z przyjaciółmi, balet, rozmowy telefoniczne a także...kolekcjonowanie skarpetek. Jej marzeniem jest wyreżyserować własny film. Gdyby nie została aktorką, z pewnością poświęciłaby się astronomii bądź matematyce. Jej ulubionym projektantem jest Ralph Lauren.

opinie i nagrody
multimedia