Fernando Trueba 

Fernando Rodríguez Trueba

6,6
60 ocen pracy reżysera
Fernando Trueba
Fernando Rodríguez Trueba jest wielokrotnie nagradzanym hiszpańskim scenarzystą, reżyserem i producentem. Z powodzeniem działa zarówno w dziedzinie filmu fabularnego i dokumentalnego, jak też telewizji, teatru i muzyki.

Urodził się 18 stycznia 1955 roku w Madrycie. Jest bratem Davida Trueby, znanego scenarzysty i producenta filmowego. Studiował na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, a przygodę z kinematografią rozpoczął jako krytyk filmowy pisząc w latach 1974-1979 do wiodącego dziennika "El País". W 1980 roku założył czasopismo "Casablanca", które redagował przez pierwsze lata istnienia.

Pierwszym sukcesem reżyserskim był film pełnometrażowy "Ópera Prima", nakręcony po serii filmów krótkometrażowych. W następnych latach kolejnymi filmami, wielokrotnie nagradzanymi na festiwalach, potwierdzał swoją pozycję w świecie filmu, jako reżyser i scenarzysta. Sam trzykrotnie otrzymał nagrodę Goya dla najlepszego reżysera.

W 1988 roku został prezydentem hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej, organizacji odpowiedzialnej za przyznawanie najważniejszej hiszpańskiej nagrody filmowej - Goya. Napisał również książkę poświęconą kinu "Dictionario de Cine".

W 1993 roku jego film "Belle Epoque" został wyróżniony Oscarem i nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Międzynarodowy sukces zaowocował w 1994 roku filmem "Zbyt wiele" z Antonio Banderasem i Melanie Griffith. Po krótkiej przygodzie z filmem amerykańskim, powrócił do Hiszpanii i nakręcił obraz "Dziewczyna marzeń" z Penelope Cruz w roli głównej, który otrzymał aż siedem prestiżowych nagród Goya. Z kolei film "El baile de la Victoria" był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2009 roku i otrzymał aż 10 nominacji do nagrody Goya.

Oprócz filmów fabularnych, reżyser z powodzeniem tworzy filmy dokumentalne oraz animowane. Film muzyczny "Blanco y negro" zdobył Latynoską Nagrodę Grammy (Latin Grammy Awards) w kategorii najlepszy pełnometrażowy film muzyczny. Nakręcony w 2004 roku w Brazylii dokument "Cudowne Candeal", przyniósł reżyserowi nagrodę Goya dla najlepszego filmu dokumentalnego. W 2010 roku animacja "Chico i Rita"zdobyła nagrodę Goya dla najlepszego filmu animowanego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 stycznia 1955

miejsce urodzenia: Madryt, Hiszpania

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 8 innych nagród oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Cristina Huete, syn Jonás (ur. 30.11.1981)
Jego młodszy brat David także jest reżyserem i scenarzystą. Miał też drugiego brata, Máximo, lecz ten zmarł w 1996 roku. Fernando zadedykował mu film "Artysta i modelka".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones