Fernando Rodríguez Trueba

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/11549/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":50,"rate":6.7,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/11549/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":32,"rate":6.0625,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/11549/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":5,"rate":7.6,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/11549/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,7
50 ocen pracy reżysera
Fernando Trueba
Fernando Rodríguez Trueba jest wielokrotnie nagradzanym hiszpańskim scenarzystą, reżyserem i producentem. Z powodzeniem działa zarówno w dziedzinie filmu fabularnego i dokumentalnego, jak też telewizji, teatru i muzyki.

Urodził się 18 stycznia 1955 roku w Madrycie. Jest bratem Davida Trueby, znanego scenarzysty i producenta filmowego. Studiował na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, a przygodę z kinematografią rozpoczął jako krytyk filmowy pisząc w latach 1974-1979 do wiodącego dziennika "El País". W 1980 roku założył czasopismo "Casablanca", które redagował przez pierwsze lata istnienia.

Pierwszym sukcesem reżyserskim był film pełnometrażowy "Ópera Prima", nakręcony po serii filmów krótkometrażowych. W następnych latach kolejnymi filmami, wielokrotnie nagradzanymi na festiwalach, potwierdzał swoją pozycję w świecie filmu, jako reżyser i scenarzysta. Sam trzykrotnie otrzymał nagrodę Goya dla najlepszego reżysera.

W 1988 roku został prezydentem hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej, organizacji odpowiedzialnej za przyznawanie najważniejszej hiszpańskiej nagrody filmowej - Goya. Napisał również książkę poświęconą kinu "Dictionario de Cine".

W 1993 roku jego film "Belle Epoque" został wyróżniony Oscarem i nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Międzynarodowy sukces zaowocował w 1994 roku filmem "Zbyt wiele" z Antonio Banderasem i Melanie Griffith. Po krótkiej przygodzie z filmem amerykańskim, powrócił do Hiszpanii i nakręcił obraz "Dziewczyna marzeń" z Penelope Cruz w roli głównej, który otrzymał aż siedem prestiżowych nagród Goya. Z kolei film "El baile de la Victoria" był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2009 roku i otrzymał aż 10 nominacji do nagrody Goya.

Oprócz filmów fabularnych, reżyser z powodzeniem tworzy filmy dokumentalne oraz animowane. Film muzyczny "Blanco y negro" zdobył Latynoską Nagrodę Grammy (Latin Grammy Awards) w kategorii najlepszy pełnometrażowy film muzyczny. Nakręcony w 2004 roku w Brazylii dokument "Cudowne Candeal", przyniósł reżyserowi nagrodę Goya dla najlepszego filmu dokumentalnego. W 2010 roku animacja "Chico i Rita"zdobyła nagrodę Goya dla najlepszego filmu animowanego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 stycznia 1955

miejsce urodzenia: Madryt, Hiszpania

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 9 innych nagród i 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Srebrny Niedźwiedź Za wybitne osiągnięcia za film Rok przebudzenia w roku 1987 Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Najlepszy film animowany za film Chico i Rita w roku 2011 wraz z: Tono Errando, Javier Mariscal Goya Najlepszy zagraniczny film hiszpańskojęzyczny za film Zostaniemy zapomniani w roku 2021 Goya Najlepszy film dokumentalny za film Cudowne Candeal w roku 2005 Goya Najlepszy reżyser za film Belle époque w roku 1993 Goya Najlepszy scenariusz oryginalny za film Belle époque w roku 1993 wraz z: Rafael Azcona, José Luis García Sánchez Goya Najlepszy reżyser za film Podwójna obsesja w roku 1990 Goya Najlepszy scenariusz adaptowany za film Podwójna obsesja w roku 1990 wraz z: Menno Meyjes, Manolo Matji Srebrna Muszla Najlepszy reżyser za film Artysta i modelka w roku 2012
żona Cristina Huete, syn Jonás (ur. 30.11.1981)
Jego młodszy brat David także jest reżyserem i scenarzystą. Miał też drugiego brata, Máximo, lecz ten zmarł w 1996 roku. Fernando zadedykował mu film "Artysta i modelka".