Ava Gardner I

Ava Lavinia Gardner

8,0
1 647 ocen gry aktorskiej
Ava Gardner I
Ava Gardner na świat przyszła w Wigilię Bożego Narodzenia 1922 roku. Nic nie zapowiadało wielkiej kariery pięknej Amerykanki, aż do pewnego zbiegu okoliczności. Otóż na pewien czas Ava wyjechała do szwagra i siostry w Nowym Jorku i pozowała do kilku zdjęć, które potem królowały na wystawie ich sklepu. Niesamowity seksapil Avy przyciągnął producentów filmowych. Kiedy Louis Mayer, szef MGM, poznał ją, powiedział: - "Nie umie grać ani mówić, ale jest po prostu fantastyczna." Tym sposobem urocza dziewczyna dostała pracę w MGM. Ale nie wszystko było takie kolorowe, jak by mogło się zdawać. Ava spędzała godziny na kręceniu filmu za filmem, ale grywała tak zwane "ogony" i wycieńczona trudną pracą czekała na swój wielki moment. Pierwszą główną rolę Ava otrzymała w 1946 roku w filmie "Whistle Stop". Potem wypożyczono ją Universal Pictures i tak naprawdę przez kolejne lata Ava nie zachwycała swoją grą, ale erotycznymi skandalami - była pierwszą uwodzicielką w Hollwyood. Dopiero wielki reżyser John Ford odkrył jej talent i obsadził w świetnym filmie "Mogambo" u boku Clarka Gable'a i Grace Kelly. Potem dostrzegł ją sam George Cukor, co z kolei zaowocowało rolą w "Ludziach mieszanej krwi". Dwa lata wcześniej sensacją stała się jej rola tytułowej "Bosonogiej Contessy". Po trzech nieudanych małżeństwach Ava zniechęciła się do światka Hollywood i postanowiła go opuścić. Za azyl wybrała sobie Hiszpanię, gdzie przeżyła ognisty romans z matadorem. Jedną z jej ostatnich i chyba największych ról była Maxine Faulk w "Nocy Iguany". Samotna i opuszczona, zmarła na zapalenie płuc 25 stycznia 1990 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 24 grudnia 1922

data śmierci: 25 stycznia 1990

miejsce urodzenia: Grabtown, Karolina Północna, USA

wzrost: 168 cm

trzykrotnie zamężna: 1. Mickey Rooney (10.01.1942 - 21.05.1943, rozwód); 2. Artie Shaw (17.10.1945 - 25.10.1946, rozwód); 3. Frank Sinatra (07.11.1951 - 05.07.1957, rozwód)
Do roli w "Bosonogiej Contessie" nauczyła się tańczyć flamenco, które stało się jej ukochaną rozrywką.
Przy promocji filmu "Mała chatka" zmieniono nazwę jednej z małych wysp Fidżi. Nazwano ją od imienia aktorki, Ava Ava.
Zmarła na zapalenie oskrzeli w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Została pochowana na Sunset Memorial Park w Smithfield (Karolina Północna, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych