film

W samo południe

High Noon
1952
1 godz. 25 min.
7,7 19 142
oceny
7,7 10 1 19142
7,8 16
ocen krytyków
Osamotniony szeryf staje do walki z bandą kryminalistów. więcej mniej
W samo południe zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 4 nagrody Oscar, 16 innych nagród oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Rok 1870. Szeryf miasteczka Hadleyville, Will Kane (Gary Cooper), bierze ślub z uroczą Amy (Grace Kelly). Na jej prośbę planuje porzucić niebezpieczne zajęcie i przeprowadzić się do innego miasteczka. Tymczasem do miejscowości dociera wiadomość o ułaskawieniu i wyjściu na wolność Franka Millera (Ian MacDonald), którego bandę Kane rozbił 5Rok 1870. Szeryf miasteczka Hadleyville, Will Kane (Gary Cooper), bierze ślub z uroczą Amy (Grace Kelly). Na jej prośbę planuje porzucić niebezpieczne zajęcie i przeprowadzić się do innego miasteczka. Tymczasem do miejscowości dociera wiadomość o ułaskawieniu i wyjściu na wolność Franka Millera (Ian MacDonald), którego bandę Kane rozbił 5 lat wcześniej. Groźny przestępca przyjeżdża pociągiem, który ma dotrzeć na stację w samo południe.

boxoffice
$18 000 000 na świecie
$3 750 000 w USA
$14 250 000 poza USA
budżet
$750 000
na podstawie
John W. Cunningham (opowiadanie)
studio
Stanley Kramer Productions (przedstawia)
tytuł oryg.
High Noon
inne tytuły
High Noon Wielka Brytania
High Noon Irlandia
High Noon Nowa Zelandia
High Noon Australia
High Noon Kanada
więcej
Producent Stanley Kramer najpierw zaproponował pierwszoplanową rolę Gregory'emu Peckowi, który odrzucił ją, ponieważ czuł, że film będzie zbyt podobny do filmu "Jim Ringo Rewolwerowiec". Inni aktorzy, którzy odrzucili rolę Willa Kane'a to: Charlton Heston, Marlon Brando i Montgomery Clift.
Kiedy Will Kane odwiedza Martina Howe'a można zauważyć, że materiały z jakich wykonane są jego drzwi różnią się z zewnątrz i z wewnątrz.
Zdjęcia do filmu kręcono w Columbii, Jamestown, Burbank, Newhall (obecnie Santa Clarita), Warnerville i Tuolumne City (Kalifornia, USA).
Powstałe w 1952 roku "W samo południe" jest być może najbardziej znanym amerykańskim westernem wszech czasów. Postać Willa Kane’a, szeryfa opuszczonego przez przyjaciół w najważniejszym dniu jego życia, stała się ikoną kina. Niestety, przynajmniej w Polsce, film jest często nierozumiany i traktowany jako kiczowaty western z mało efektownym... więcej
Wybitne dzieło Freda Zinnemanna, przez wielu uważane za najlepszy western w dziejach kina i niekwestionowany klasyk gatunku, co ja po obejrzenie filmu mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić. Obraz przedstawia przedpołudnie z życia szeryfa miasteczka Haydeville – Willa Kane'a. Miało być ono jednym z najpiękniejszych w jego życiu – właśnie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych