Gena Rowlands 

Virginia Cathryn Rowlands

8,1
5 229 ocen gry aktorskiej
Gena Rowlands
Zadebiutowała w 1955 roku, w telewizyjnym serialu "Top Secret". Większa część jej aktorskiej kariery związana jest z filmami męża - znakomitego reżysera Johna Cassavetesa (byli małżeństwem przez 35 lat, aż do jego śmierci w 1989 roku). Zagrała w takich jego filmach, jak "Dziecko czeka", "Twarze", "Minnie i Moskowitz", "Kobieta pod presją", "Premiera" czy "Gloria". Wystąpiła również w filmach "Noc na Ziemi", "Neonowa Biblia", "Gra w serca" i "Jak jej nie kochać" w reżyserii swojego syna Nicka Cassavetesa. Ostatnio często bierze udział w prestiżowych produkcjach telewizyjnych t.j. "Kolor miłości". Wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych i dwukrotnie nominowana do Oscara. W 1978 roku otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za "Premierę"
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 czerwca 1930

miejsce urodzenia: Madison, Wisconsin, USA

wzrost: 168 cm

Złoty Glob
Zdobyła 2 nagrody Złoty Glob, 8 innych nagród oraz 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż John Cassavetes (09.04.1954 - 03.02.1989, jego śmierć), 3 dzieci: Nick (ur. 21.05.1959), Alexandra (ur. 21.09.1965) i Zoe Rowlands (ur. 29.06.1970)
Ma brata Davida.
W latach 1950-51 studiowała w American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

...w 2015 roku. Cóż, jak to się mówi - lepiej późno niż wcale. Jednak trudno uwierzyć, że dotąd Gena nie zgarnęła ani razu tej rzekomo najbardziej prestiżowej w (amerykańskim) filmowym świecie statuetki... Nominacje były, zaledwie dwie (na szczęście nie za Pamiętnik, z całą moją sympatią dla tego filmu, a filmy J....

Kobieta, która nie dość że dobrze grała, to jeszcze była ozdobą wielu filmów. Piękna! 100 lat!

piękna kobieta, świetna aktorka

pierwszorzędna aktorka drugiego planu.

35 lat od ostatniej nominacji (za "Glorię"). I jest. Oscar... Szczęście.
Z pewnością dla samej Geny, ale główne jej fanów i samej Akademii. Bo niedocenienie przez tyle lat aktorki, która wniosła tak oryginalną i pełną bezkompromisowej wiarygodności grę w całą historię kina, było dla Akademii obciachem.
Całe...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones