John Cassavetes 

John Nicholas Cassavetes

7,9
2 199 ocen gry aktorskiej
John Cassavetes
John Cassavetes (reżyser, scenarzysta, aktor) przez krytyków uważany jest za najwybitniejszego w obrębie kinematografii amerykańskiej niezależnego filmowca. Jego twórczość znacząco wpłynęła na artystyczne dokonania wielu reżyserów (Martin Scorsese, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Lars von Trier, Kar-Wai Wong). 

John Cassavetes ukończył wydział literatury angielskiej w Mohawk Halley Community College w Utice oraz Colgate Univesity w Hamilton, a następnie kurs dramatyczny Akademii Dramatycznej w Nowym Jorku. W latach 1953-1956 występował w licznych programach telewizyjnych, serialach i filmach (przeszło 80 ról). Jednak dopiero jako zbuntowany nastolatek w "Crime in the Streets" w reżyserii Dona Siegela zwrócił na siebie większą uwagę. Pozwoliło mu to zagrać już bardziej znaczącą rolę (zagubionego bohatera) w filmie Martina Ritta "Na skraju miasta". 

Jego reżyserskim debiutem był dramat psychologiczno-obyczajowy "Cienie", zrealizowany za pieniądze własne i przyjaciół na czarno-białej 16 mm taśmie. Była to próba stworzenia filmu z pogranicza kina kreacyjnego oraz filmu dokumentalnego. Jak sam mówił, chodziło mu przede wszystkim o stworzenie w produkcji świadomej improwizacji ("dosyć schlebianiu widzowi, dyktaturze producentów, eskapizmowi i ignorowaniu realizmu w kreowaniu postaci"). W swoim kolejnym obrazie "Spóźniony blues", pogłębia metodę wchodzenia kamerą w strumień życia. Film "Twarze" z 1968 roku (nominowany do Oscara) jest próbą rejestracji fabularnej sytuacji będących wypadkową stworzonego wcześniej scenariusza. Kolejne produkcje umacniają w oczach krytyki jego pozycję jako czołowego niezależnego reżysera. 

John Cassavates występował także z powodzeniem jako aktor w produkcjach hollywoodzkich (nominowana do Oscara rola eks-gangstera w "Parszywej dwunastce", satanisty w "Dziecku Rosemary" czy genialna rola Prospera w uwspółcześnionej wersji "Burzy" według Szekspira). Niezrealizowane przez Johna projekty (scenariusze), przenosi na ekran jego syn Nick Cassavetes.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 9 grudnia 1929

data śmierci: 3 lutego 1989

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 170 cm

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 8 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gena Rowlands (od 09.04.1954 do jego śmierci), 3 dzieci: Nick (ur. 21.05.1959), Alexandra (ur. 21.09.1965), Zoe R. (ur. 29.06.1970)
Ukończył American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Zmarł na marskość wątroby w Los Angeles (Kalifornia, USA). Został pochowany na tamtejszym Westwood Memorial Park. 
To jego Wim Wenders chciał obsadzić w roli Ripleya w filmie "Amerykański przyjaciel". Cassavetes odmówił, jednak zasugerował, aby zatrudnić Dennisa Hoppera.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Bardzo ciekawy tekst odnośnie funkcjonowania Johna Cassavetesa jako reżysera. Warto poczytać, dowiedzieć się więcej.

==============

"

John Cassavetes, bohater retrospektywy 1. American Film Festival we Wrocławiu, wyznał kiedyś: "Gdybym wyreżyserował taki "Powrót Jedi" prawdopodobnie bym zemdlał. Zemdlałbym i...

więcej

Świetny aktor, ale ta rola najbardziej zapadła mi w pamięci

Uslyszalem o 'Woman under the influence' i kiedy chcialem ja zamowic okazalo sie, ze jest ona w razem z innymi filmami Cassavetesa w jednym pudelku. Pomyslalem, ze obejrze 'Kobiete' a na reszte moze rzuce okiem. Rzucilem tak, ze kobieta przez trzy dni mi glowe suszyla a ja przezywalem zauroczenie swoim odkryciem....

Posiadacie wywiady albo dokumenty z nim po polsku

Liczę na odpowiedź przed końcem 2011 ;p

TOP

użytkownik usunięty

Jakie filmy Johna uważacie za najlepsze ? wymieńcie je tu w formie od najlepszego do najgorszego,tworząc swój własny ranking.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones