Gary Cooper I

Frank James Cooper

8,5
5 076 ocen gry aktorskiej
Gary Cooper I
Oboje rodzice aktora, który miał stać się uosobieniem dobrego Amerykanina, byli osiadłymi w stanach Anglikami. Ojciec był sędzią sądu najwyższego i posiadaczem ziemskim - to na rodzinnym rancho młody Frank uczył się jazdy konnej, tak ważnej dla jego przyszłej kariery. Frank studiował dziennikarstwo, chciał rysować komiksy. Pierwsze kroki w Hollywood stawiał w epoce kina niemego, jako statysta i odtwórca ról epizodycznych w westernach. Za namową producentów zmienił imię na Gary. Pierwszym ważnym filmem w jego karierze był niemy obraz "Rozpętane żywioły". Kolejnym kamieniem milowym - jeden z pierwszych i najważniejszych westernów dźwiękowych - "The Virginian", w którym zagrał główną rolę. Występował nie tylko w westernach, ale i dramatach wojennych, m.in. według prozy swojego przyjaciela Ernesta Hemingwaya. Zagrał też w kilku dramatach obyczajowych i komediach, m.in. w "Miłości po południu" u boku młodziutkiej Audrey Hepburn. Najsłynniejszą rolą Coopera jest niewątpliwie szeryf Will Kane w arcydziele westernu - "W samo południe" Freda Zinnemanna. Cooper przyjaźnił się z wieloma wielkimi ludźmi swoich czasów, m.in. Ernestem Hemingwayem, Pablem Picasso, Irvingiem Shawem. W 1961 roku, na dwa miesiące przed śmiercią, otrzymał honorowego Oscara za osiągnięcia aktorskie. Był już wtedy ciężko chory na raka, więc nagrodę w jego imieniu odebrał serdeczny przyjaciel James Stewart.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 maja 1901

data śmierci: 13 maja 1961

miejsce urodzenia: Helena, Montana, USA

wzrost: 191 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Veronica Balfe (od 15.12.1933 do jego śmierci), córka Maria (ur. 15.09.1937)
Zmarł na raka prostaty w Beverly Hills (Kalifornia, USA). Pochowany został na Sacred Heart Cementery w Southampton (Nowy Jork, USA).
Odrzucił rolę Ringo Kida w ''Dyliżansie''. Postać tę zagrał John Wayne.
W 1944 roku razem z Samuelem Goldwynem założył własną firmę producentką - International Pictures. Wyprodukowali jednak tylko dwa filmy - "Casanova Brown" i "Wtedy zjawił się Jones". Następnie w 1946 roku sprzedali International Pictures - Universal International.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kwintesencja męskości.

użytkownik usunięty

Och, czymże wobec niego są współcześnie kreowane męskie gwiazdy kina?

Jedna żona do śmierci a przy swojej popularności i aparycji wcale tak postępować nie musiał. Szacunek bo to jak na aktora, niezwykłe.

a wielu pseudocelebrytów po kilkaset... takie czasy...

Dwa słowa

użytkownik usunięty

Aktor legenda

Proszę podać wszystkie perełki westerny lub kryminały thillery czy też obyczajówki z Gary Cooperem?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones