Frank James Cooper

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/51453/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4135,"rate":8.612333736396614,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/51453/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/51453/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"pracy producenta"}}]
8,6
4 135 ocen gry aktorskiej
Gary Cooper I
Oboje rodzice aktora, który miał stać się uosobieniem dobrego Amerykanina, byli osiadłymi w stanach Anglikami. Ojciec był sędzią sądu najwyższego i posiadaczem ziemskim - to na rodzinnym rancho młody Frank uczył się jazdy konnej, tak ważnej dla jego przyszłej kariery. Frank studiował dziennikarstwo, chciał rysować komiksy. Pierwsze kroki w Hollywood stawiał w epoce kina niemego, jako statysta i odtwórca ról epizodycznych w westernach. Za namową producentów zmienił imię na Gary. Pierwszym ważnym filmem w jego karierze był niemy obraz "Rozpętane żywioły". Kolejnym kamieniem milowym - jeden z pierwszych i najważniejszych westernów dźwiękowych - "The Virginian", w którym zagrał główną rolę. Występował nie tylko w westernach, ale i dramatach wojennych, m.in. według prozy swojego przyjaciela Ernesta Hemingwaya. Zagrał też w kilku dramatach obyczajowych i komediach, m.in. w "Miłości po południu" u boku młodziutkiej Audrey Hepburn. Najsłynniejszą rolą Coopera jest niewątpliwie szeryf Will Kane w arcydziele westernu - "W samo południe" Freda Zinnemanna. Cooper przyjaźnił się z wieloma wielkimi ludźmi swoich czasów, m.in. Ernestem Hemingwayem, Pablem Picasso, Irvingiem Shawem. W 1961 roku, na dwa miesiące przed śmiercią, otrzymał honorowego Oscara za osiągnięcia aktorskie. Był już wtedy ciężko chory na raka, więc nagrodę w jego imieniu odebrał serdeczny przyjaciel James Stewart.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 maja 1901

data śmierci: 13 maja 1961

miejsce urodzenia: Helena, Montana, USA

wzrost: 191 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 8 innych nagród i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film W samo południe w roku 1953 Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy za film Sierżant York w roku 1942 Oscar Specjalny Nagroda honorowa w roku 1961 Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie za film W samo południe w roku 1953
żona Sandra Shaw (od 15.12.1933 do jego śmierci), córka Maria (ur. 15.09.1937)
Zmarł na raka prostaty w Beverly Hills (Kalifornia, USA). Pochowany został na Sacred Heart Cementery w Southampton (Nowy Jork, USA).
Odrzucił rolę Ringo Kida w ''Dyliżansie''. Postać tę zagrał John Wayne.
W 1944 roku razem z Samuelem Goldwynem założył własną firmę producentką - International Pictures. Wyprodukowali jednak tylko dwa filmy - "Casanova Brown" i "Wtedy zjawił się Jones". Następnie w 1946 roku sprzedali International Pictures - Universal International.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych