Greg Nicotero 

Gregory Nicotero

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":151,"rate":5.953642384105961,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":39,"rate":8.435897435897436,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":25,"rate":8.24,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":14,"rate":7.571428571428571,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
6,0
151 ocen gry aktorskiej
Greg Nicotero
Ceniony w branży filmowej charakteryzator i specjalista od efektów specjalnych, którymi zaczął interesować się po obejrzeniu "Szczęk" Stevena Spielberga. Karierę rozpoczął w swoim rodzinnym Pittsburghu, ucząc się zawodu od mistrza w tej dziedzinie, Toma Saviniego. Jego pierwszą poważną pracą na planie filmowym była charakteryzacja zombie do filmu "Dzień żywych trupów" George'a A. Romero. Spotkał wtedy Howarda Bergera. Wraz z nim i Robertem Kurtzmanem założyli w 1988 r. studio efektów specjalnych KNB EFX Group, z którym współpracowało ponad 400 projektów filmowych i telewizyjnych. Studio zdobyło wiele nagród, m. in. Emmy za miniserial science-fiction "Diuna" oraz Oscara za film fantasy "Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa”.

W ciągu swojej bogatej kariery Nicotero pracował przy wielu cenionych i nagradzanych filmach. Z jego usług często korzystają Quentin Tarantino ("Pulp Fiction", "Kill Bill vol. 1", "Kill Bill vol. 2", "Grindhouse: Death Proof", "Bękarty wojny" i "Django"), Robert Rodriguez (m.in. "Sin City"), Wes Craven (m.in. "Krzyk") czy Sam Raimi (m.in. "Martwe zło II").

Czasami grywa niewielkie epizody w produkcjach, przy których współpracował. Obecnie jest związany z hitowym serialem stacji AMC, "The Walking Dead", w którym odpowiada za charakteryzację i kreację postaci zombie, pełni rolę współproducenta wykonawczego, a także jest reżyserem kilku odcinków.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1963

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

wzrost: 180 cm

żona Shari Nicotero, 2 dzieci: Deven i Alyssa
W 1988 roku wraz z Robertem Kurtzmanem i Howardem Bergerem założył studio efektów specjalnych KNB EFX Group.
W 1981 roku ukończył Sewickley Academy w Sewickley (Pensylwania, USA).