Robert Rodriguez I

Robert Anthony Rodriguez

7,2
5 290 ocen pracy reżysera
Robert Rodriguez I
Robert Rodriguez urodził się w San Antonio w stanie Teksas jako trzecie z dziesięciorga dzieci Rebeki i Cecilia Rodriguezów. W domowym zaciszu kręcił amatorskie filmy, zatrudniając członków rodziny w charakterze aktorów i pracowników technicznych. Krótkometrażowy film "Bedhead" z 1990 roku, zrealizowany na taśmie 16 mm, otrzymał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. W tym czasie przyszły twórca "Małych agentów" był już studentem Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i autorem komiksu "Los Hooligans" (publikowanego na łamach "Daily Texan"), w którym poszczególne postacie wzorował na swoich braciach i siostrach. Przede wszystkim myślał jednak o zrobieniu swego pierwszego fabularnego filmu pełnometrażowego.

Wraz z żoną, producentką Elizabeth Avellan, utworzył firmę noszącą taką samą nazwę jak komiks - Los Hooligans. Napisał scenariusz, na podstawie którego w 1993 roku, mając 23 lata, ów film pod szyldem tejże firmy zrealizował. Była to rewelacyjna komedia sensacyjna "El mariachi" - w całym tego słowa znaczeniu autorska: nie tylko napisana i wyreżyserowana, ale również sfotografowana, zmontowana i udźwiękowiona przez Rodrigueza.

"El mariachi" kosztował zaledwie 7000 dolarów i trafił na ekrany kinowe za pośrednictwem Columbia Pictures, zyskując sławę najtańszego filmu, do którego prawa nabyła wielka wytwórnia hollywoodzka. Rodriguez zdobył za swój debiut Nagrodę Publiczności za najlepszy film dramatyczny na festiwalu w Sundance oraz szereg nagród i wyróżnień na festiwalach w Berlinie, Monachium, Edynburgu. Z Columbią podpisał dwuletni kontrakt na pisanie scenariuszy i reżyserowanie. "El mariachi", dodajmy, to pierwszy film amerykański rozpowszechniany w USA w hiszpańskiej wersji językowej. Perypetie związane z realizacją tego filmu reżyser opisał w książce "Rebel Without a Crew" ("Buntownik bez ekipy"), która ukazała się nakładem Dutton Press.

W 1994 roku Rodriguez zrobił telewizyjny film "Wyścigowcy" z Davidem Arquette i Salmą Hayek w rolach głównych. W 1995 roku Hayek partnerowała Antonio Banderasowi w "Desperado" - głośnej kontynuacji "El mariachi" napisanej, wyreżyserowanej i zmontowanej przez Rodrigueza dla Columbii. W tym samym roku Rodriguez nakręcił - znów z aktorskim udziałem Banderasa - kapitalną nowelę, która weszła do filmu "Cztery pokoje", wyprodukowanego przez Miramax. W rok później zrealizował - dla Dimension Films - niezwykły obraz "Od zmierzchu do świtu", z początku zapowiadający się na sensacyjne kino drogi, a potem nagle zmieniający się w horror z wampirami. Rodriguez był tu również montażystą i producentem wykonawczym, natomiast scenariusz wyszedł spod pióra Quentina Tarantino, który grał też jedną z głównych ról.

Później wyreżyserował m.in. familijnych "Małych agentów", bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i widzów "Sin City - Miasto grzechu" i "Maczetę", należącą do gatunku exploitation.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 czerwca 1968

miejsce urodzenia: San Antonio, Teksas, USA

wzrost: 188 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 4 inne nagrody oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Elizabeth Avellan (09.07.1990 - 12.04.2008, rozwód), 5 dzieci: Rocket Valentino (ur. 14.09.1995), Racer Maximiliano (ur. 16.04.1997), Rebel Antonio (ur. 01.04.1999), Rogue Joaquin (ur. 2004) i Rhiannon Elizabeth (ur. 10.12.2005)
Ma brata Davida oraz sześć sióstr: Elizabeth, Tinę, Christinę, Patricię, Angelę i Rebeccę.
Napisał książkę pt. "Rebel Without a Crew", wydaną w 1995 roku, w której opisał swoje doświadczenia i doznania związane z kręceniem filmu "El mariachi".
Miał wyreżyserować "Maskę Zorro", jednak producenci zrezygnowali z niego z powodu zbyt brutalnych ujęć, które chciał zawrzeć w filmie. Ostatecznie wybrano Martina Campbella.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jedynie debile mogą mówić, że Rodriguez jest przydupasem Quentina! Quention jest boski, Roberto też jest genialny, a kiedy robią coś razem wychodzi z tego po prostu największy Kick-Ass wszechczasów! Jego twórczość bez Tarantina (Machete chociażby) udawadnia, że nie potrzbuje niczyjej pomocy, żeby robić najlepsze kino...

więcej

Rodriguez

użytkownik usunięty

Czy ktoś mi jest w stanie logicznie wytłumaczyć jak to jest możliwe, że reżyser który kręci tak dobre filmy jak Sin City czy Desperado robi później totalne gówna w stylu Mali Agenci czy Rekin i Lava? Filmy zupełnie odbiegające od jego stylu i smaku filmowego jaki posiada.

do najmądrzejszych nie należą to i tak je lubię. Oglądając je po prostu świetnie się człowiek
bawi.

1. Sin City - Miasto grzechu - 7+/10
2. Desperado - 7/10
3. Oni - 6/10
4. Cztery pokoje - 6/10
5. Mali agenci 2: Wyspa marzeń - 6/10
6. Mali agenci - 5/10
7. Grindhouse: Planet Terror - 2/10
8. Mali Agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd - 1/10

jw

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones