Sam Raimi 

Samuel Marshall Raimi

7,3
3 552 oceny pracy reżysera
Sam Raimi
Sam Raimi należy do grona najbardziej innowacyjnych reżyserów. W swoich obrazach często nawiązuje do dzieł komicznego tria The Three Stooges, które w latach 30., 40. i 50. zyskało sławę realizując krótkie, pełne przemocy (ale także dowcipu) filmy. Raimi znany jest także z umiejętności trzymania widza w napięciu, dzięki której bywa porównywany do Hitchcocka.

Filmem zainteresował się jeszcze jako dziecko. W wieku 8 lat podjął pierwsze próby realizatorskie. Amatorską kamerą kręcił filmiki grozy. Po skończeniu studiów na wydziale literatury angielskiej na Michigan State University razem z przyjaciółmi założył firmę produkcyjną Reneissanse Pictures. Ich pierwszy wspólny obraz "Martwe zło" niespodziewanie stał się wielkim przebojem. Raimi jeszcze dwukrotnie wracał do tego tytułu, kręcąc jego kontynuacje w 1987 i 1993 roku. Kolejnym jego sukcesem okazał się mroczny horror "Człowiek ciemności" z Liamem Neesonem. W latach 90. z powodzeniem próbował swoich sił w innych gatunkach. Nakręcił western "Szybcy i martwi" (z Sharon Stone, Russellem Crowe'em i Gene'em Hackmanem), przewrotny kryminał "Prosty plan" (z Billem Paxtonem, Billy Bobem Thorntonem i Bridget Fondą) i romantyczny dramat "Gra o miłość" (z Kevinem Costnerem i Kelly Preston). Największym jak dotąd jego sukcesem jest "Spider-Man", który w samych Stanach zarobił ponad 400 milionów dolarów. W ostatnich latach stanął za kamerą "Wrót do piekieł" oraz seriali "Rake" i "Ash kontra martwe zło".

Raimi jest również scenarzystą i producentem, sporadycznie występuje także po drugiej stronie kamery (m in. "Szpiedzy tacy jak my", "Maniakalny gliniarz", "Intruz", "Krwawa Maria", "Powrót do Tamakwa", serial "Lśnienie").
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 października 1959

miejsce urodzenia: Royal Oak, Michigan, USA

wzrost: 175 cm

Saturn
Zdobył Saturn, 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Gillian Greene (od 1993), 5 dzieci: Emma Rose, Lorne, Henry, Dashiell William i Schooley
Ma trzech braci: Sandera, Ivana i Teda oraz siostrę Andreę.
W 2002 roku założył wytwórnię filmową Ghost House Pictures.
W 1977 roku ukończył Birmingham Groves High School w Birmingham (Michigan, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych