Jürgen Prochnow 

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3563,"rate":7.332584900364861,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":13,"rate":7.153846153846154,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":9.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,3
3 563 oceny gry aktorskiej
Jürgen Prochnow
Urodził się i dorastał w Berlinie. Jego ojciec służył w Wehrmachcie, a matka była działaczką ruchu oporu, co dporowadziło do rozpadu małżeństwa. Mając 14 lat występował w teatrze amatorskim. Zadebiutował w nostalgicznym telefilmie "Unternehmer". Po kilku rolach w niemieckich filmach, m.in. "Zoff","Utracona część Katarzyny Blum", odniósł sukces na dużym ekranie dzięki roli Heinricha Lehmanna-Willenbrocka, kapitana statku okrętu podwodnego w dramacie Wolfganga Petersena "Okręt". Od tej pory występował w niemieckich (za rolę policjanta w thrillerze "Der Bulle & das MädchenPetera Keglevica otrzymał Bavarian Film Award) i w amerykańskich produkcjach filmowych - zagrał księcia Leto Atreidesa w filmie science-fiction "Diuna" Davida Lyncha, niebezpiecznego handlarza bronią w komedii sensacyjnej "Gliniarz z Beverly Hills II" Tony'ego Scotta, niemieckiego oficera, majora Mullera w dramacie "Angielski pacjent" Anthony'ego Minghelli oraz Hamana w biblijnym telefilmie "Estera" Raffaela Mertesa. Laureat nagrody Bambi w 1988 roku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 czerwca 1941

miejsce urodzenia: Berlin, Niemcy

wzrost: 183 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Isabel Goslar (1982 - 1997, rozwód); 2 dzieci: syn Roman i córka Mona; 2. Birgit Stein (od 21.07.2004)
Był jednym z wielu kandydatów do tytułowej roli w filmie "Terminator". Ostatecznie jednak zaangażowany został Arnold Schwarzenegger.
Podczas kręcenia "Diuny" doznał poparzeń I i II stopnia na policzkach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych