Jürgen Prochnow 

7,3
4 275 ocen gry aktorskiej
Jürgen Prochnow
Urodził się i dorastał w Berlinie. Jego ojciec służył w Wehrmachcie, a matka była działaczką ruchu oporu, co dporowadziło do rozpadu małżeństwa. Mając 14 lat występował w teatrze amatorskim. Zadebiutował w nostalgicznym telefilmie "Unternehmer". Po kilku rolach w niemieckich filmach, m.in. "Zoff","Utracona część Katarzyny Blum", odniósł sukces na dużym ekranie dzięki roli Heinricha Lehmanna-Willenbrocka, kapitana statku okrętu podwodnego w dramacie Wolfganga Petersena "Okręt". Od tej pory występował w niemieckich (za rolę policjanta w thrillerze "Der Bulle & das MädchenPetera Keglevica otrzymał Bavarian Film Award) i w amerykańskich produkcjach filmowych - zagrał księcia Leto Atreidesa w filmie science-fiction "Diuna" Davida Lyncha, niebezpiecznego handlarza bronią w komedii sensacyjnej "Gliniarz z Beverly Hills II" Tony'ego Scotta, niemieckiego oficera, majora Mullera w dramacie "Angielski pacjent" Anthony'ego Minghelli oraz Hamana w biblijnym telefilmie "Estera" Raffaela Mertesa. Laureat nagrody Bambi w 1988 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 czerwca 1941

miejsce urodzenia: Berlin, Niemcy

wzrost: 183 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Isabel Goslar (1982 - 1997, rozwód); 2 dzieci: syn Roman i córka Mona; 2. Birgit Stein (od 21.07.2004)
Był jednym z wielu kandydatów do tytułowej roli w filmie "Terminator". Ostatecznie jednak zaangażowany został Arnold Schwarzenegger.
Podczas kręcenia "Diuny" doznał poparzeń I i II stopnia na policzkach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Die Alte" z Das Boot!!!! Fenomenalnie zagrano rola!

Zróbcie coś do cholery z tą filmwebową wyszukiwarką! Po wpisaniu Jurgen Prochnov - 0 konkretnych wyników, 3 prawie w ogóle nie związane, bo nie ma 2 kropek nad "u"??
Masę jest takich przypadków gdzie jedna litera skutkuje zupełnym brakiem wyników. Wstyd.
Zostaje google :P

Zagrał sporo, wiele z jego ról pamiętam. Ale to dzięki TEJ roli przejdzie do historii. Wielki film, wielka rola!

Das Boot -

użytkownik usunięty

W "Das Boot" Prochnow występował jako kapitan HANS - JURGEN HELLRIEGEL ( Der Alte )

bardzo wszechstronny aktor, grajacy roznorakie role. charakterystyczny, grywa postacie jednoformatowe, i czesto drugoplanowe, nalezy do grupy solidnych rzemieslnikow, bez wpadek, ale bez wybitnych kreacji.