Tony Scott I

Anthony David Leighton Scott

7,7
4 118 ocen pracy reżysera
Tony Scott I
Tony Scott urodził się 21 czerwca 1944 roku, w Stockton-on-Tees (Anglia, Wielka Brytania). Uczęszczał do Sunderland Art School, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa. Podczas jednorocznego studium podyplomowego w Leeds College, rozpoczęła się jego fascynacja filmem. Wtedy to powstał "Jeden z zaginionych",półgodzinny obraz sfinansowany przez British Film Institute oparty na opowiadaniu Ambrose'a Bierce'a. Następnie ukończył Royal College of Arts, gdzie nakręcił kolejny film dla British Film Institute - "Loving Memory", według jego własnego scenariusza, sfinansowany przez Alberta Finney'a.
W 1973 roku Scott został partnerem swojego brata, Ridley'a, w firmie produkcyjnej RSA, która posiada biura w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles. Przez następne dziesięć lat reżyser stworzył wiele znakomitych reklamówek, które odbiły się szerokim echem w branży i zdobyły niemal wszystkie nagrody, nie wyłączając Clio, kilku Srebrnych i Złotych Lwów w Cannes oraz prestiżowej londyńskiej nagrody Designers & Art Directors Award. W czasie, kiedy pracował nad reklamówkami, Scott nakręcił także trzy filmy dla telewizji - dwa dokumenty i godzinny "Author of Beltraffio" według opowiadania Henry'ego Jamesa.

Na dużym ekranie, Scott zadebiutował wampiryczną opowieścią "Zagadka nieśmiertelności", w której zagrali: Catherine Deneuve, David Bowie oraz Susan Sarandon. Trzy lata później nakręcił "Top Gun", wielki przebój kasowy z Tomem Cruise'm i Kelly McGillis. Zaprezentowano w nim po raz pierwszy tak doskonale wyreżyserowane akrobacje powietrzne myśliwców. Scott potwierdził swoją pozycję jednego z najlepszych twórców filmu akcji, kręcąc "Gliniarza z Beverly Hills II" z udziałem Eddie'ego Murphy. W ciągu następnych pięciu lat reżyser nakręcił kolejno "Odwet", "Szybkiego jak błyskawica", "Ostatniego skauta" oraz znakomity kryminał według scenariusza Quentina Tarantino, "Prawdziwy romans". Zagrali w nim m.in. Christian Slater, Patricia Arquette oraz Christopher Walken.

W 1996 roku, Scott dołączył do niezwykle krótkiej listy Reżyserów Miliarderów (tych, których filmy przekroczyły jeden miliard dolarów wpływów), dzięki wielkim sukcesom kasowym swych ostatnich dwóch obrazów. Zdobywcy Oscarów Denzel Washington i Gene Hackman wcielili się w rywalizujących ze sobą dowódców łodzi podwodnej w "Karmazynowym przypływie". Ten klaustrofobiczny techno-thriller zyskał wielką aprobatę krytyki i przychylność widowni. Scott wykorzystał sukces i nakręcił "Fana" z Robertem De Niro, który wcielił się w napastliwego wielbiciela gwiazdy baseballu.

Wielki talent reżysera do wydobywania złota z każdego tematu, jaki zostaje mu powierzony, potwierdził film "Wróg publiczny". Zagrali w nim Will Smith oraz Gene Hackman, a producentem był Jerry Bruckheimer. Ten polityczny thriller okazał się jednym z największych sukcesów kasowych w 1998 roku. W tym samym roku Scott nakręcił jeden z trzech odcinków trylogii "The Hunger", z udziałem Giovanni'ego Ribisi i Davida Bowie, adaptacji własnego filmu z 1983 roku.

W 2001 twórca nakręcił produkcję "Zawód: Szpieg". W tym ambitnym thrillerze, na planie po raz pierwszy od "Rzeki życia", spotkali się Robert Redford i Brad Pitt. Film "Człowiek w ogniu" doprowadził go do ponownej pracy z Denzelem Washingtonem. W 2005 roku do kin trafił obraz "Domino". Ostatnim, wyreżyserowanym przez Scotta przedsięwzięciem był film "Niepowstrzymany".

Tony Scott odszedł 19 sierpnia 2012. Popełnił samobójstwo skacząc z mostu w Los Angeles (Kalifornia, USA).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 czerwca 1944

data śmierci: 19 sierpnia 2012

miejsce urodzenia: Stockton-on-Tees, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 169 cm

Emmy
Zdobył 2 nagrody Emmy, 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Gerry Scott (1967 - 1974, rozwód); 2. Glynis Sanders (1986 - 1987, rozwód); 3. Donna W. Scott (od 24.11.1994 do jego śmierci), bliźniacy Max i Frank (ur. 2000)
Jest bratem znanego producenta i reżysera Ridley'a Scotta.
Ukończył Royal College Of Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Wraz z Ridley'em Scottem był współwłaścicielem firmy producenckiej Scott Free Productions.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych