Jan De Bont

7,9
861 ocen zdjęć
powrót do forum osoby Jan De Bont

Zdjęcia w "Nagim instynkcie", wybitne. I niestety niedocenione.

La_Pier

Otóż to. Zdjęcia do "Nagiego instynktu" nawet po 20 latach robią ogromne wrażenie, co można również powiedzieć o zdjęciach ze "Szklanej pułapki" czy "Polowania na Czerwony Październik". Szkoda, że De Bont nie jest już operatorem.

robert2207

To prawda, szkoda. Zdjęcia w "Nagim instynkcie", to sporo długich ujęć, właściwie bez żadnych cięć, jeżeli to góra jedno cięcie. Kamera często w ciągłym ruchu, ładna gra świateł i cieni, pełna stylizacja na film noir. Letnia willa Catherine Tramell fantastycznie sfotografowana przez De Bonta zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ah, to migoczące światło na ścianach i twarzach. Wspaniała robota operatora. Za "Nagi instynkt" De Bont powinien zgarnąć minimum nominację do Oscara. Nie rozumiem jak Akademia mogła przegapić takie zdjęcia...

La_Pier

Zgadzam się w zupełności (nie ma to jak rzetelna i dobrze napisana opinia :) ). Dodam jeszcze, że zdjęcia do wyżej wymienionej "Szklanej pułapki" również były przełomowe dla kina akcji, gdyż De Bont jako jeden z pierwszych zastosował tzw. dynamiczną pracę kamery i efekty są naprawdę powalające.

P.S. Inne filmy Verhoevena ("Żołnierze kosmosu", "RoboCop" czy "Pamięć absolutna") również są rewelacyjnie nakręcone. Za zdjęcia odpowiadał tam mistrz Jost Vacano, który niestety nie robi już zdjęć do filmów.

robert2207

Również się zgadzam. Za dzieciaka coś przykuwało moją uwagę do filmów typu Szklana Pułapka , Czarny deszcz czy np Zabójcza Broń 3 i do końca nie wiedziałem co to takiego jest. Dzisiaj już jest mi jasne, że była to zasługa tego pana i jego zdjęć, które są świetne :) . Bardzo lubię jego styl filmowania. Wczoraj przypomniałem sobie Szklaną Pułapkę na bardzo dobrym kinie domowym i bdb telewizorze i jestem w szoku po latach te zdjęcia i ten styl kręcenia nadal wygląda rewelacyjnie! Ujęcia i dynamika bardzo fajna. Nie przypominam sobie aby aktualnie ktoś robił takie rewelacyjne zdjęcia. Teraz trafiając na film mogę śmiało rozpoznać, że to są zdjęcia tego pana. Szkoda że z operatorów aktualnie nikt nie ma takiego wyczucia i takiego stylu jaki miał Jan De Bont. Powinien wrócić do zdjęć! Ciekawe co się dzieje teraz z tym panem ? wie ktoś może coś ? Wróci jako operator czy nie ??

La_Pier

Jak on się ślizga po ciele Sharon Stone....!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones