Jan Jankowski 

7,2
5 662 oceny gry aktorskiej
Jan Jankowski
Urodził się w Zduńskiej Woli 2 czerwca 1961 roku. Studia aktorskie ukończył we Wrocławiu w roku 1984, jednak już w latach 1979 - 1981 występował na deskach słynnego ongiś wrocławskiego Teatru Kalambur. Pierwszym oficjalnym angażem Jana Jankowskiego był Teatr Rozmaitości w Warszawie (1984 - 1986) a następnie Teatr Polski we Wrocławiu (1986 - 1987). Za stworzenie ciekawej postaci, jako Władzia w "Ślubie" Gombrowicza w przedstawieniu dyplomowym wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej aktor otrzymał nagrodę na II Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dramatycznych Szkół Teatralnych w Łodzi. Na tych teatrach nie kończy się zawodowa kariera Jankowskiego. Nie będąc związany etatowo z innymi scenami, grał m.in. w: Teatrze Studio Buffo, Teatrze Dramatycznym i Syrena w Warszawie oraz w Teatrze Powszechnym w Łodzi i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Aktor zagrał też wiele ról filmowych i telewizyjnych. Miłośnicy seriali pamiętają go na pewno z roli Pawła Hanisza, bodaj pierwszego polskiego serialu-tasiemca, pod tytułem "W labiryncie", zaś wielbiciele kina kojarzą jego osobę z filmami Krzysztofa Gradowskiego o Panu Kleksie, gdzie zagrał postać Komandora Maxa Bensona. Występuje głównie w serialach, takich jak: "Kryminalni", "Pensjonat pod Różą", czy "M, jak miłość". Jan Jankowski jest laureatem prestiżowej Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego przyznawanej przez liczący się w końcu XX wieku tygodnik filmowy "Ekran", którą otrzymał w 1986 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 czerwca 1961

miejsce urodzenia: Zduńska Wola, Polska

wzrost: 178 cm

nagrody: nagrodę

żona Małgorzata Biniek (od 1995 - 2005, rozwód), 2 synów: Marcin i Michał
W 1984 roku ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie z filią we Wrocławiu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Moim zdaniem zbyt wcześnie go odstawiono na boczny tor. To niezły aktor. Wrzucono go w wir epizodów, seriali, bez szans na rozwinięcie skrzydeł

w pm ogolnie bardzo dobry aktor.

Świetna rola w najnowszym filmie Kolskiego. Moim zdaniem zagrał najlepiej z całej obsady. Lubię tego aktora, ma talent.

A rola w "Fali zbrodni"? Przecież grał tam przez kilka odcinków Fredo ;D Zajebiście mówił;D "Qrwa Many Ja Pierdole" <lol2> :D

Nie oglądam zbyt wielu seriali czy produkcji z Jego udziałem, ale Jezu! To jest aktor stworzony do grania w teatrze! Napatrzeć się nie mogę na Niego, jest świetny! Polecam każdemu spektakle z Jego udziałem!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones