Jill Clayburgh 

6,8
503 oceny gry aktorskiej
Jill Clayburgh
Amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa Jill Clayburgh przyszła na świat 30 kwietnia 1944 roku w Nowym Jorku. Córka Julii Louise oraz producenta Alberta Henry'ego Clayburgha. Jill wychowywała się na Manhatanie w modnej dzielnicy Upper East Side, gdzie uczęszczała do prestiżowej Brearley School. Następnie rozpoczęła naukę w Sarah Lawrence College gdzie zadecydowała iż zostanie aktorką. Jako nastolatka dostała angaż w Charles Street Repertory Theater w Bostonie. Nie był to szczyt jej marzeń, ale jak wiadomo początki bywają trudne. Kilka lat później występowała już na Broadway'u. W późnych latach 60-tych zwróciła na siebie uwagę krytyki rolami w sztukach "The Rothschilds" i "Pippin". Filmowym debiutem Jill była niewielka rola w komedii Briana De Palmy "Przyjęcie weselne". Nakręcony w 1963 roku film trafił na ekrany 6 lat później. Jej kariera nabrała tempa w latach 70-tych. W nakręconej przez Ernesta Lehmana komedii "Kompleks Portnoya" pojawiła się u boku Richarda Benjamina, Karen Black i Lee Grant. Związek z Alem Pacino zapewnił jej miejsce na pierwszych stronach gazet. Popularność przyniosła jej rola Hilly Burns w filmie Arthura Hillera - "Express Srebrna Strzała" u boku Richarda Pryora i Gene'a Wildera. Pozycję gwiazdy zapewnił jej komediodramat Paula Mazursky'ego - "Niezamężna kobieta". Rolą świeżo upieczonej rozwódki Eriki udowodniła swój aktorski talent zdobywając tym samym główną nagrodę na Festiwalu w Cannes a także nominacje do Złotego Globu i Oscara. Ogromnym sukcesem okazała się również rola w komedii romantycznej Alana J. Pakuli - "Zacznijmy od nowa" (nominacja do Oscara 1980). Następnie postanowiła nieco zmienić repertuar. Dotychczas znana głównie z komedii Jill stworzyła kontrowersyjną kreację w głośnym "Księżycu" Bernardo Bertolucciego. Sukcesem okazała się także jej rola w dramacie "Szybciej tańczyć nie umiem". W 1979 roku poślubiła znanego scenarzystę Davida Rabe'a z którym przez wiele lat tworzyła udany związek. W latach 80-tych jej kariera nieco przycichła, Jill zaczęła grać coraz mniej jednak zwykle starała się wywrzeć pozytywne wrażenie. Jednym z ciekawszych filmów aktorki nakręconych w tym okresie był nominowany do Złotej Palmy w Cannes dramat Andrieja Konczałowskiego - "Cisi ludzie". Telewidzowie kojarzą ją z ról w serialach "Prawo i bezprawie" oraz "Ally McBeal". Przez ponad 20 lat walczyła z białaczką. Niestety walkę przegrała. Zmarła 5 listopada 2010 roku w swoim domu w Lakeville. Pod koniec życia zdążyła jednak stworzyć kilka ciekawych kreacji m.in w komediodramacie "Biegając z nożyczkami". Film "Miłość i inne używki" został poświęcony jej pamięci.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 kwietnia 1944

data śmierci: 5 listopada 2010

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 173 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż David Rabe (od 08.03.1979 do jej śmierci), 2 dzieci: Lily (ur. 29.06.1982) i Michael (ur. 1986)
Odrzuciła główną rolę w filmie "Norma Rae", angaż otrzymała Sally Field.
Była przesłuchiwana do roli Sharon Spencer w filmie "Egzorcysta". Angaż otrzymała ostatecznie Kitty Winn.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Joanny Eberhart w filmie "Żony ze Stepford", którą ostatecznie otrzymała Katharine Ross.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • to byla naprawde bardzo dobra aktorka .

  2
  • Nie wiedziałem, że zmarła i to kilka miesięcy temu. Szukałem informacji na jej temat, na temat tego co obecni robi, a tu taka przykra wiadomość...Szkoda, była bardzo dobrą aktorką, a może nawet wspaniałą. Mam uczucie, że już wiele lat temu usunęła się w cień. U nas chyba nigdy nie była zbyt znana. 'Niezamężna ... więcej

   1
   • mi się podoba Jill (jasne, ze chodzi o jej lata młodości, choć dobrze wyglądała też jak była już w wieku nawet po-balzakowskim). Po prostu ma w sobie to coś; jest tez seksowna.

    • Ciekawe jak zdoła zagrać w "Dirty Tricks" w 2013 roku...hmm.

    • "Pierwszy poniedziałek października", "Zacznijmy od nowa", "Niezamężna kobieta" to były jej filmy ! Potrafiła tworzyć niezwykłe kreacje przyćmiewając przy okazji pozostałych aktorów... Nparawdę wielka szkoda :(