Paul Mazursky 

Irwin Lawrence Mazursky

6,4
206 ocen gry aktorskiej
Paul Mazursky
Urodził się jako Irwin Lawrence Mazursky w nowojorskim Brooklynie. Jego rodzice - robotnik Dawid i maszynistka Jean, z pochodzenia Żydzi, emigrowali z Europy i osiedlili się w Ameryce. Jego matka uwielbiała kino, dlatego często zabierała tam swojego jedynka, niekiedy na dwa seanse dziennie, dzieki czemu mały Mazursky zapragnął być aktorem. I dokonał tego - został nie tylko aktorem, ale i reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.
Studiował w Brooklyn College. Tam został zauważony przez scenarzystę Howarda Sacklera. Po studiach pracował w sklepie ze zdrową żywnoscią, gdzie przypadkowo spotkany aktor - John Cassavetes, namówił go do pójścia na castingi. Następnie rozpoczął studia u Lee Strasberga.
W 1953 roku poślubił Betsy Purdy, cztery lata później na świat przyszła ich córka Meg (zmarła w 2009 roku). W roku 1959 wraz z rodziną opuścił Brooklyn i wyjechał do Los Angeles szukać lepszego życia. W tym czasie urodziła się również jego druga córka - Jill.
Karierę aktora rozpoczął filmem "Strach i pożądanie". Swoje pierwsze kroki jako reżyser podjął pod koniec lat 60., a za jego najlepsze dzieło uważa się film z 1978 - "Niezamężna kobieta". Podczas jego kariery reżyserskiej współpracowały z nim takie nazwiska jak: Anjelica Huston, Lena Olin, Donald Sutherland czy Woody Allen. W swojej twórczości nastawiony był przede wszystkim na zmuszenie widza do przemyśleń, mistrzowsko mieszał dramat z komedią, pokazując prawdziwe emocje.
Na swoim koncie posiada pięć nominacji do Oscara za scenariusze i reżyserię. Był również członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i to właśnie on zgłosił osobę Andrzeja Wajdy do nomiacji do statuetki Oscara za całokształt twórczości. Za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, w 2000 roku, z rąk ambasadora RP w Waszyngtonie został uhonorowany tytułem "Amicus Poloniae". Bardzo lubił odwiedzać Polskę. W grudniu 2013 odsłonił swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Aleji Sław.
Zmarł z przyczyn kardiologicznych w Cedars Sinai - Medical Center w Los Angeles (USA).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 kwietnia 1930

data śmierci: 30 czerwca 2014

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

WGA
Zdobył WGA, 7 innych nagród oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Betsy (od 12.03.1953 do jego śmierci), 2 córki: Meg (ur. 27.08.1957) i Jill (ur. 12.04.1965)
W 1951 roku ukończył Brooklyn College w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Był brany pod uwagę do roli detektywa Marino w filmie "W przebraniu mordercy", którą ostatecznie otrzymał Dennis Franz.
Był brany pod uwagę do roli Murraya w filmie "Więzień nienawiści", ale ostatecznie angaż otrzymał Elliott Gould.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Last Laugh" - z 2019 - ostatnia scena - nagrobek - i dedykacja: "dla Paula Mazurskiego". Taka dygresja ;-)

Wpisujcie Wasze rankingi filmów tego reżysera.

A tu nadal jest napisane, że żyje! Gratulacje!

..na "zatrzymanie krążenia płucnego".
http://www.latimes.com/entertainment/

Sunshine z Sopranos scenarzystą Moskwy nad rzeką Hudson... Nie miałem o tym pojęcia, a toż to jedna z moich ulubionych produkcji. Wielkie gratulacje dla tego pana.