Gene Wilder 

Jerome Silberman

8,3
3 619 ocen gry aktorskiej
Gene Wilder
Ten dość popularny aktor uczęszczał do Uniwersytetu Iowa, gdzie uzyskał stopień naukowy w dziedzinie nauk humanistycznych. Obecnie na ekranach jest dość rzadko. Wilder karierę rozpoczął w latach 60 na scenach Broadwayu. Szybko stał się jednym z najlepszych aktorów teatralnych tamtego okresu. Tam poznał Mela Brooksa, który uparł się, że obsadzi go w swojej komedii "Producenci" w drugoplanowej roli neurotycznego księgowego Leo Blooma. Gene wzbraniał się, bo nie był pewien jak wypadnie na ekranie - miał na koncie tylko małą rólkę w słynnym dramacie kryminalnym "Bonnie i Clyde". Brooks jednak tak dobrze pokierował swoim przyjacielem, że Wilder otrzymał nominację do Oscara.

Świeżo objawiony talent komiczny był dla Hollywood nie lada gratką. Wilder zagrał główną rolę w "Willy Wonka", a potem u Woody'ego Allena jako psychiatra we "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać". Wkrótce Wilder poczuł się pewnie w filmie i zaczął pisać scenariusze. Niektóre z nich sam reżyserował, np. "Kobieta w czerwieni" lub "Sunday lovers". Jego wielkim sukcesem, uhonorowanym kolejną nominacją do Oscara, był scenariusz do "Młodego Frankensteina". Dobre recenzje zebrała też komedia "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem", w której wystąpił z Richardem Pryorem. W duecie zagrali jeszcze w czterech filmach.
 

Pod koniec lat 80-tych dotknęła go osobista tragedia. Jego żona, aktorka, Gilda Radner zmarła na raka jajnika. Jednak zanim to się stało Gene był współzałożycielem klubu wspierającego chorych na raka i ich bliskich. Po kilku latach otrząsnął się ze smutku i ponownie ożenił z Karen Boyer, ale jednocześnie wycofał się z aktorstwa. Po dziesięciu latach od śmierci żony wykryto u niego raka układu limfatycznego. Walka z chorobą trwała ponad dwa lata, na szczęście zakończyła się sukcesem. 
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 czerwca 1933

data śmierci: 29 sierpnia 2016

miejsce urodzenia: Milwaukee, Wisconsin, USA

wzrost: 179 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 2 inne nagrody oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Mary Mercier (22.07.1960 - 1965, rozwód); 2. Mary Joan Schutz (27.10.1967 - 24.11.1980, rozwód); 3. Gilda Radner (18.09.1984 - 20.05.1989, jej śmierć); 4. Karen Boyer (od 08.09.1991 do jego śmierci)
Richard Attenborough i William Goldman chcieli powierzyć mu rolę Corky'ego w filmie "Magia", jednak producent Joseph E. Levine nie zgodził się na jego występ, ze względu na wizerunek aktora jako komika. Angaż otrzymał Anthony Hopkins.
W 1951 roku ukończył Washington High School w Milwaukee (Wisconsin, USA), a w 1955 roku ukończył licencjat w dziedzinie nauk humanistycznych na University of Iowa w Iowa City (Iowa, USA).
Służył w armii amerykańskiej w latach 1956-58 jako sanitariusz w Departamencie Psychiatrii i Neurologii w Phoenixville (Pensylwania). Pracował z pacjentami chorymi psychicznie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dziękuję za duet z Pryorem, za Twój unikalny komizm, bo nie głupowaty, bo nie prymitywny, bo nie minimalistyczny, sprowadzający się do najniższych instynktów a w tym kierunku pobiegła już dawno "sztuka" i w nim tonie (podobnie jak cała światowa nihilistyczna kultura degenerującej się cywilizacji). Będziesz zawsze...

Człowiek odchodzi, jego praca zostaje - na zawsze.

Teraz w niebie będzie wesoło. Niezapomniany duet Gene W. & Richard P. znowu razem. Dziękujemy za świetne filmy i sporą dawke śmiechu.

Wybitna postać, wielki aktor, wyśmienicie zagrał Willy Wonke.

to największe świry w Hollywood od czasów braci Marks.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones