Jim Brown I

James Nathaniel Brown

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":998,"rate":7.159318637274549,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":10,"rate":7.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":6.8,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":5,"rate":6.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,2
998 ocen gry aktorskiej
Jim Brown I
Jim Brown jest często określany jako największy gracz w historii NFL. Ten urodzony 17 lutego 1936 roku na wyspie St. Simons w stanie Georgia (USA), syn Theresy (gospodyni domowej) i Swintona Browna (zawodowego boksera) jest byłym graczem drużyny Cleveland Browns, dla której ustanowił wiele rekordów. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w 1964 roku w westernie "Rio Conchos", by następnie zagrać komandosa Jeffersona w kultowym już filmie wojennym "Parszywa dwunastka" (The Dirty Dozen) z 1967 roku, wtedy to podczas kręcenia zdjęć do filmu oficjalnie ogłosił zakończenie kariery sportowej. Do końca lat 60-tych zagrał jeszcze w tak znanych filmach jak: "Stacja arktyczna Zebra" (Ice Station Zebra) z 1968 roku, "100 karabinów" (100 Rifles) z 1969 roku, czy "El Condor" z 1970 roku. We wczesnych latach 70-tych aktor ten odgrywał role twardzieli m.in. w "Slaughter" z 1972 roku, "Czarnym mścicielu" (Black Gunn) z 1972 roku, czy też w "Trzech bezlitosnych" (Three Hard Way) z 1974 roku.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych często występował gościnnie w popularnych serialach. Były to role w takich filmach jak "Chips" z 1977 roku czy "Nieustraszony" (Knight Rider) z 1982 roku. Brown powrócił na duży ekran rolą zabójcy - Fireballa w filmie "Uciekinier" (The Running Man) z 1987 roku. Sparodiował także gatunek, który zagwarantował mu popularność . W komedii "Dorwę Cię Krwiopijco" (I'm Gonna Git You Sucka) z 1988 roku wyśmiewał konwencje kina „blaxploitation" Zagrał też ex-boksera wagi ciężkiej w komedii sci-fi "Marsjanie atakują!" (Mars Attacks!) z 1996 roku, a także (o ironio) był gwiazdę footballu amerykańskiego w filmie Olivera Stone'a - "Męska gra" (Any Given Sunday) z 1999 roku.

Reżyser i scenarzysta - Jim Toback uczynił aktora bohaterem swojej książki: "Jim: The Author's Self-Centered Memoir of the Great Jim Brown". Sam Brown ma na koncie książkę autobiograficzną "Out of Bounds", którą opublikował w 1989 roku. Rok wcześniej powołał do życia program "Amer-I-Can", w ramach którego pracuje z młodzieżą powiązaną z gangami w Los Angeles, Kalifornii i Cleveland. Program koncentruje się na przekazywaniu nauki kierowania swoim życiem a zasięgiem swym obejmuje metropolie i środowiska więzienne. Na początku lat 90-tych Jim został zatrudniony jako komentator w pierwszych sześciu odsłonach gali "Ultimate Fighting Championships". Na stare lata Brown powrócił do drużyny Cleveland Browns, w której niegdyś odniósł wiele sukcesów. Brown objął tam stanowisko kierownicze.

Jim był dwukrotnie żonaty. Ze swoją pierwszą żoną był związany 13 lat i z tego związku ma trójkę dzieci. W 1972 roku rozwiódł się. Od 1997 roku jest mężem byłej modelki o imieniu Monique, z którą ma dziecko.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 lutego 1936

miejsce urodzenia: St. Simons, Georgia, USA

wzrost: 188 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Sue Brown (1959 - 1972, rozwód), 3 dzieci; 2. Monique Brown (od 1997), dziecko
Jest byłym graczem NFL (Liga futbolu amerykańskiego).
Odrzucił rolę Warrena Maxwella w filmie "Mandingo". Angaż otrzymał James Mason.
  • Widziałem...

    użytkownik usunięty

    Widziałem w sumie 5 filmów z udziałem tego aktora. Były to western i sensacja. Uważam że były to dobre filmy rozrywkowe. Oczywiście Jim Brown nie grał we wszystkich ( za wyjątkiem 100 karabinów) ról głównych.