Jim Brown I

James Nathaniel Brown

7,1
1 141 ocen gry aktorskiej
Jim Brown I
Jim Brown jest często określany jako największy gracz w historii NFL. Ten urodzony 17 lutego 1936 roku na wyspie St. Simons w stanie Georgia (USA), syn Theresy (gospodyni domowej) i Swintona Browna (zawodowego boksera) jest byłym graczem drużyny Cleveland Browns, dla której ustanowił wiele rekordów. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w 1964 roku w westernie "Rio Conchos", by następnie zagrać komandosa Jeffersona w kultowym już filmie wojennym "Parszywa dwunastka" (The Dirty Dozen) z 1967 roku, wtedy to podczas kręcenia zdjęć do filmu oficjalnie ogłosił zakończenie kariery sportowej. Do końca lat 60-tych zagrał jeszcze w tak znanych filmach jak: "Stacja arktyczna Zebra" (Ice Station Zebra) z 1968 roku, "100 karabinów" (100 Rifles) z 1969 roku, czy "El Condor" z 1970 roku. We wczesnych latach 70-tych aktor ten odgrywał role twardzieli m.in. w "Slaughter" z 1972 roku, "Czarnym mścicielu" (Black Gunn) z 1972 roku, czy też w "Trzech bezlitosnych" (Three Hard Way) z 1974 roku.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych często występował gościnnie w popularnych serialach. Były to role w takich filmach jak "Chips" z 1977 roku czy "Nieustraszony" (Knight Rider) z 1982 roku. Brown powrócił na duży ekran rolą zabójcy - Fireballa w filmie "Uciekinier" (The Running Man) z 1987 roku. Sparodiował także gatunek, który zagwarantował mu popularność . W komedii "Dorwę Cię Krwiopijco" (I'm Gonna Git You Sucka) z 1988 roku wyśmiewał konwencje kina „blaxploitation" Zagrał też ex-boksera wagi ciężkiej w komedii sci-fi "Marsjanie atakują!" (Mars Attacks!) z 1996 roku, a także (o ironio) był gwiazdę footballu amerykańskiego w filmie Olivera Stone'a - "Męska gra" (Any Given Sunday) z 1999 roku.

Reżyser i scenarzysta - Jim Toback uczynił aktora bohaterem swojej książki: "Jim: The Author's Self-Centered Memoir of the Great Jim Brown". Sam Brown ma na koncie książkę autobiograficzną "Out of Bounds", którą opublikował w 1989 roku. Rok wcześniej powołał do życia program "Amer-I-Can", w ramach którego pracuje z młodzieżą powiązaną z gangami w Los Angeles, Kalifornii i Cleveland. Program koncentruje się na przekazywaniu nauki kierowania swoim życiem a zasięgiem swym obejmuje metropolie i środowiska więzienne. Na początku lat 90-tych Jim został zatrudniony jako komentator w pierwszych sześciu odsłonach gali "Ultimate Fighting Championships". Na stare lata Brown powrócił do drużyny Cleveland Browns, w której niegdyś odniósł wiele sukcesów. Brown objął tam stanowisko kierownicze.

Jim był dwukrotnie żonaty. Ze swoją pierwszą żoną był związany 13 lat i z tego związku ma trójkę dzieci. W 1972 roku rozwiódł się. Od 1997 roku jest mężem byłej modelki o imieniu Monique, z którą ma dziecko.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 lutego 1936

data śmierci: 18 maja 2023

miejsce urodzenia: St. Simons, Georgia, USA

wzrost: 188 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Sue Brown (1959 - 1972, rozwód), 3 dzieci; 2. Monique Brown (od 1997 do jego śmierci), dziecko
Jest byłym graczem NFL (Liga futbolu amerykańskiego).
Odrzucił rolę Warrena Maxwella w filmie "Mandingo". Angaż otrzymał James Mason.
Zmarł w swoim domu w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Był częstym gościem w rezydencji Hefnera. Gwałcił i bił dziewczyny. Połamane żebra, szczęki na porządku dziennym. To samo jego kumpel Bill Cosby. I pewnie wielu innych.

Widziałem...

użytkownik usunięty

Widziałem w sumie 5 filmów z udziałem tego aktora. Były to western
i sensacja. Uważam że były to dobre filmy rozrywkowe. Oczywiście Jim Brown nie grał we wszystkich ( za wyjątkiem 100 karabinów) ról głównych.