Jonathan Gregory Brandis

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/40416/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":578,"rate":7.411764705882353,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/40416/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":21,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/40416/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":10,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/40416/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}}]
7,4
578 ocen gry aktorskiej
Jonathan Brandis
Jonathan Brandis urodził się w Danbury w Connecticut. Jego matka była nauczycielką, a ojciec dystrybutorem żywności i strażakiem. Swoją karierę aktorską zaczął w wieku 4 lat grając w reklamach. W wieku sześciu lat dostał swoją pierwszą rolę w serialu "One Life to Live". W późniejszym okresie występował gościnnie w kilku innych serialach, między innymi "Pełna chata" oraz "Cudowne lata". W 1990 roku dostał główną rolę w ekranizacji powieści Stephena Kinga "To".

W pełnometrażowym filmie debiutował w 1986 roku w "Mystery Magical Special". Później była jeszcze bardzo dobra drugoplanowa rola w produkcji "Ojczym 2". W 1990 roku Brandis zagrał swoją pierwszą wielką rolę wcielając się w postać Bastiana Buxa, głównego bohatera filmu "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział". Dwa lata później zagrał u boku Chucka Norrisa w produkcji "Kumple".

W 1993 roku Brandis zaczął pojawiać się na ekranie w futurystycznym serialu Stevena Spielberga "SeaQuest", gdzie zagrał postać młodego informatyka Lucasa Wolanczek. Ta rola przyniosła mu niezliczone grono fanów, głównie płci żeńskiej, a także nagrodę Young Artist Award dla najlepszego młodego aktora w 1994 roku. Z postacią Lucasa aktor utożsamiany jest do dzisiaj.

Po zakończeniu emisji serialu kariera aktora stanęła w miejscu. Co prawda można go było jeszcze zobaczyć w filmach takich jak "Skok w ciemność" (na planie, którego poznał aktorkę i piosenkarkę Tatyanę Ali, z którą spotykał się od 1995 do 1999) a także "Przejażdżka z diabłem".
Oprócz aktorstwa Brandis zajmował się reżyserowaniem filmów niezależnych oraz był autorem scenariuszy. Był także producentem i reżyserem filmu krótkometrażowego "The Slainville Boys".

12 listopada 2003 roku Jonathan Brandis popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu w Los Angeles, gdzie został znaleziony przez jednego z kolegów. Według znajomych, aktor od dłuższego czasu był przygnębiony i niezadowolony z rozwoju swojej kariery oraz cierpiał na depresję. Odszedł w wieku 27 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 13 kwietnia 1976

data śmierci: 12 listopada 2003

miejsce urodzenia: Danbury, Connecticut, USA

wzrost: 175 cm

Starał się o rolę Anakina Skywalkera w filmie "Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów". Angaż ostatecznie otrzymał Hayden Christensen.
Popełnił samobójstwo w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jego ciało zostało skremowane, a prochy rozdane rodzinie i przyjaciołom.
Był brany pod uwagę do roli Andy’ego Barclaya w filmie "Laleczka Chucky 3", ale ostatecznie angaż otrzymał Justin Whalin.

Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych