Judd Apatow 

6,2
646 ocen pracy reżysera
Judd Apatow
Judd Apatow urodził się 6 grudnia 1967 roku w Flushing w Nowym Jorku. Wychował się w żydowskiej rodzinie, jego ojciec, Maury Apatow, był agentem nieruchomości, a matka, Tami Shad, pracowała w klubie w Southampton. Ma dwójkę rodzeństwa: starszego brata Roberta i młodszą siostrę Mię. Kiedy Apatow miał dwanaście lat jego rodzice się rozwiedli.

W wieku 17 lat zaczął występować jako komik stand-up. Po ukończeniu szkoły średniej w 1985 roku przeprowadził się do Los Angeles i zaczął studiować scenopisarstwo na Uniwersytecie Southern California. Po dwóch latach rzucił szkołę i zamieszkał z Adamem Sandlerem, z którym kontynuował występy stand-up. Po paru latach zaczął pisać dowcipy dla innych, między innymi dla początkującej Roseanne Barr.

W 1992 wyprodukował "The Ben Stiller Show" dla stacji Fox. Serial został zdjęty z anteny po jednym sezonie. Rok później Garry Shandling zatrudnił Judda jako scenarzystę i producenta "The Larry Sanders Show", dzięki któremu zyskał sześć nominacji do Emmy. 

Został zatrudniony do korekty scenariusza filmu "Telemaniak", który miał swoją premierę 1996 roku. Film nie odniósł przewidywanego sukcesu, jednak na jego planie Judd poznał swoją żonę, aktorkę Leslie Mann. W latach 1998 - 2002 wyprodukował dwa seriale telewizyjne: "Luzaki i kujony" i "Studenciaki". Oba zyskały dobre recenzje jednak zostały zdjęte po jednym sezonie z powodu niskiej oglądalności. Wtedy zgromadził większość tzw. "Team Apatow" - grupę aktorów, z którymi wielokrotnie pracował. Należą do niej między innymi: Jason Segel, Seth Rogen, Martin Starr, James Franco, Paul RuddBusy Philipps.

W 2005 roku, Apatow wyreżyserował "40-letniego prawiczka", który okazał się wielkim hitem. Dwa lata później wyprodukował swój kolejny film "Wpadka". Po premierze "Supersamca" został ogłoszony jednym z czołowych producentów komedii. W 2008 roku pomógł Jasonowi Segelowi przenieść na ekran jego pierwszy scenariusz "Chłopaki też płaczą", a Sethowi Rogenowi - "Boski chillout".

Trzecim filmem, który wyreżyserował, był "Funny People", do którego również napisał scenariusz. W 2012 roku podjął się produkcji dwóch filmów: "Raj na ziemi" i "The five-year engagement", a także reżyseruje spin-off "Wpadki" - "This is Forty". 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 grudnia 1967

miejsce urodzenia: Syosset, Nowy Jork, USA

wzrost: 174 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 3 inne nagrody oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Leslie Mann (od 09.06.1997), 2 córki: Maude (ur. 1998) i Iris (ur. 2002)
W 2007 roku zajął 1. miejsce w rankingu Entertainment Weekly na 50 najmądrzejszych ludzi w Hollywood.
W 2008 r. został zaproszony do AMPAS (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences).
Już w liceum zamiłowanie do świata filmu mógł rozwijać pracując w szkolnym radiowęźle, co umożliwiło mu przeprowadzenia we wczesnym wieku wywiadów z legendami telewizji takimi jak Jerry Seinfeld, Jay Leno czy Garry Shandling. Kilka lat później to właśnie Shandling zatrudnił go jako scenarzystę programu "The Larry Sanders Show".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych