Krzysztof Kołbasiuk 

7,9
1 064 oceny gry aktorskiej
Krzysztof Kołbasiuk
Krzysztof Kołbasiuk przyszedł na świat 17 września 1952 roku w Szczecinie. Na scenie zadebiutował w 1975 roku. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1976 rok) grał w warszawskich teatrach - Na Woli (lata 1975-85), Teatrze Nowym (lata 1985-90), Teatrze Dramatycznym (od 1996 roku do śmierci).

Na szklanym ekranie po raz pierwszy wystąpił  w dwóch odcinkach serialu "Daleko od szosy" jako Krzysztof, kolega Ani. Niedługo potem zagrał rolę oficera w fabularyzowanym filmie dokumentalnym "Raszyn. 1809". Popularność wśród młodych telewidzów przyniosła mu postać Gniewka w serialu "Znak Orła". Pod koniec lat 70-tych należał do najciekawiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia w kinie polskim. Pojawił się m.in. w serialach "Doktor Murek", "Tajemnica Enigmy", czy "Dom". W 1984 roku otrzymał nagrodę Komitetu d/s PRiTV.

Jego charakterystyczny głos często był używany przy dubbingu, w polskich wersjach językowych filmów zagranicznych, m.in. w "Porwaniu "Savoi"'", "Mniejszym niebie", czy "Pocahontas". Kilka lat przed swoją śmiercią brał gościnny udział w kilku serialach telewizyjnych, m.in. w "Na dobre i na złe", "Samo życie", czy "Pensjonacie pod Różą". Zmarł w 2006 roku, w Warszawie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 września 1952

data śmierci: 3 marca 2006

miejsce urodzenia: Szczecin, Polska

wzrost: 182 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Dorota Stalińska (rozwód); 2. Jolanta Żółkowska (do jego śmierci), syn Kamil
W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (Polska).
Zmarł w Warszawie (Polska). Pochowano go na tamtejszym cmentarzu Powązkowskim.
W roku 1984 otrzymał nagrodę I stopnia Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za wybitne interpretacje poezji i prozy oraz role w słuchowiskach radiowych.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych