postać

Joker

Joker (2019) Warner Bros. Entertainment Inc.

Książę zbrodni z Gotham. Przypominający klauna bądź komika, psychopatyczny morderca o sadystycznym poczuciu humoru. Najbardziej rozpoznawalny złoczyńca stworzony przez DC Comics, nieodłącznie związany z postacią Batmana.

Joker pojawia się po raz pierwszy na łamach komiksu o Batmanie, stworzonego przez Jerryego Robinsona, Billa Fingera i Boba Kanea. Jest seryjnym mordercą i znanym w świecie niebezpiecznym szaleńcem, który w przebraniu klauna popełnia niezwykle brutalne czyny. Powszechnie uważa się go za największego wroga Batmana, wciąż żyjącego i terroryzującego Ghotam City, mimo że większość czasu spędza zamknięty w Azylu Arkham. Joker jest wyjątkowo niebezpieczny ze względu na swoją nieprzewidywalność i bezwzględność. Najczęściej jego akcje nie wymagają żadnej innej motywacji poza sadystycznym pragnieniem udowodnienia ludziom, że życie to przede wszystkim ból i śmierć. Jednocześnie jest w jego podejściu narcystyczna fascynacja światem, który zmienia się za sprawą jego terroru. Uważa Batmana za swojego jedynego godnego przeciwnika i dlatego nie zabija go, mimo że nadarza się ku temu kilka okazji - choć nie ma problemu z zabiciem Robina czy znęcaniem się nad Batgirl. Chociaż ceni sobie niezależność na różnych etapach kryminalnej kariery, należy do Injustice Gang czy Injustice League. Wyróżnia się niezwykłym poczuciem humoru i używa samodzielnie skonstruowanych gadżetów, co ironicznie upodabnia go do Batmana.

Popularność złoczyńcy sprawiła, że pojawia się w licznych serialach animowanych, filmach fabularnych i grach komputerowych. Po raz pierwszy Joker pojawił się na ekranie w serialu telewizyjnym z lat 60., w którym grał go Cesar Romero. W kinowym filmie "Batman" rola ta przypadła Jackowi Nicholsonowi, w "Mrocznym Rycerzu" Heatherowi Ledgerowi (który otrzymał za nią pośmiertnego Oscara), w "Legionie samobójców" Jaredowi Leto. Ostatnim kinowym odtwórcą tej roli jest Joaquin Phoenix. Z kolei w serialu animowanym o Batmanie oraz w serii gier z cyklu "Batman: Arkham" Jokerowi głosu użyczył Mark Hamill. W zależności od historii, różni się też origin story Jokera: raz jest drobnym gangsterem, który wpada do bali z żrącą substancją (Nicholson), kiedy indziej przetrącono życiowo komikiem (Phoenix), to znów uosobieniem czystego chaosu (Ledger), albo większym niż życie królem zbrodni (Leto).

Jedna z najpopularniejszych, komiksowych biografii podaje, że Joker był drobnym gangsterem i marnym komikiem pracujących w cyrku w Gotham City. Kiedy dowiedział się, że jego ciężarna żona nie żyje, odmówił brania udziału w rabunku, który sam obmyślił, zamierzając przygotować się finansowo na narodziny dziecka. Wspólnicy nakłonili go by przebrany w kostium Czerwonego Kaptura (The Red Hood) odwrócił uwagę strażników. W czasie napadu doszło do konfrontacji z Batmanem, a uciekający Joker wpadł do kadzi w chemikaliami, które bezpowrotnie zmieniły jego wygląd. W innej wersji Joker (noszący jeszcze imię Jacka), również drobny gangster, zostaje oszpecony przez Batmana, co doprowadza go do jawnego przeciwstawienia się obrońcy Gotham.

Mimo tego, że Joker bez wątpienia jest psychopatycznym, seryjnym mordercą, to w komiksach z lat 50. i 60. ze względu na cenzurę jego czyny przedstawiane były bardziej jako złośliwe żarty niż brutalne przestępstwa. Jokera wzorowano na postaci Gwynplainea z filmu "Człowiek, który się śmieje" (1928), będącego ekranizacją książki Victora Hugo, "Człowiek śmiechu".

Więcej Mniej
świat DC twórcy Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson data powstania 25 kwietnia 1940
Joker: Folie à deux
Zwiastun nr 1 (polski)
Suicide Squad: ISEKAI
Zwiastun nr 2 (angielski)
Świąteczna przygoda małego Batmana
Zwiastun nr 1

Harley Quinn

Dr Harleen Frances Quinzel
7 wspaniałych
7 wspaniałych Toksyczni filmowi chłopacy
Joker jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones