Maria Probosz 

Maria Zydorek

7,1
1 635 ocen gry aktorskiej
Maria Probosz
Maria Probosz to aktorka filmowa i telewizyjna. Urodziła się w 1961 roku w Łodzi. O aktorstwie marzyła już od dzieciństwa, dlatego bardzo wcześnie rozpoczęła swoją artystyczną przygodę. Dzięki wygranej w konkursie jako nastolatka zagrała niewielki epizod w komedii telewizyjnej "Czy jest tu panna na wydaniu?". 
Po ukończeniu liceum rozpoczęła studia na wydziale aktorskim PWSTiF w Łodzi. Jej filmowym debiutem jeszcze jako studentki była rola w "Karabinach". W 1983 obroniła dyplom grając mężczyznę (homoseksualistę) w spektaklu "Ścisły nadzór". Po debiucie pracowała przez rok w Teatrze Powszechnym w Warszawie, natomiast w 1984 roku zaangażowała się do Teatru Dramatycznego. W tym samym roku odtworzyła rolę narkomanki Gośki w filmie "Czas dojrzewania", za którą otrzymała nagrodę publiczności "Jantar" na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i Film" i nagrodę ZW ZSMP we Włocławku. W tym czasie jej kariera nabrała tempa. Do końca lat 80. zatrudniano ją w wielu produkcjach. Dostawała najczęściej pierwszoplanowe role, w większości nadwrażliwych, zagubionych dziewcząt chętnie eksponujących swoje wdzięki. Stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej pożądanych aktorek młodego pokolenia w tamtym okresie. 
Maria miała niewątpliwą urodę, lubiła pokazywać swoje ciało, dlatego często występowała w scenach rozbieranych. Przy tak dynamicznie rozwijającej się drodze zawodowej zaczęła dostawać również propozycje ról z zagranicy. Najsłynniejszym zagranicznym filmem, w którym wzięła udział był brytyjski "Triumf ducha" z Willem Dafoe w roli głównej. Pojawiła się także w serialach telewizyjnych między innymi w "07 zgłoś się", "Tulipan", "Mistrz i Małgorzata". Na początku lat 90. artystka zrezygnowała z dalszej kariery aktorskiej. Z czasem twórcy filmowi także o niej zapomnieli. Nie dostawała już żadnych propozycji i wycofała się z życia publicznego.

Maria Probosz po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 16 lat. Później była też żoną aktora - Marka Probosza, którego poznała na planie filmu "Niech cię odleci mara". Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem lecz zachowała nazwisko Marka. Następnie jeszcze dwa razy stawała na ślubnym kobiercu. W ostatnich latach życia była związana ze swoją pierwszą miłością z czasów szkolnych. W wieku 49 lat zmarła w tajemniczych okolicznościach. Została pochowana na cmentarzu komunalnym Zarzew w Łodzi.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 lutego 1961

data śmierci: 14 września 2010

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

wzrost: 165 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Marek Probosz (do 1988, rozwód); 2. Andrzej Hasik (od 1995 do jej śmierci)
W 1983 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Przygotowując się do roli w dramacie "Czas dojrzewania", spędziła dwa tygodnie w środowisku narkomanów w Monarze pod Gdańskiem i na dworcu.
Gdy była uczennicą pierwszej klasy liceum, znajomy posłał jej zdjęcie na konkurs filmowy tygodnika "Szpilki". Po miesiącu otrzymała zaproszenie na zdjęcia próbne. W efekcie zagrała rolę uczennicy w zakładzie fryzjerskim w komedii Janusza Kondratiuka "Czy jest tu panna na wydaniu?".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie wiem dlaczego tak źle skończyła!

JEST CUDOWNA

użytkownik usunięty

UTALENTOWANA ,ŁADNA,CUDNA, LUBIĘ JĄ.

http://film.wp.pl/idGallery,15694,idPhoto,416060,galeria.html?ticaid=1144e5&_tic rsn=3

Z jakiego filmu to zdjęcie? http://i.wp.pl/a/f/film/033/60/60/0416060.jpg

Dobrze, że niemal w każdym tygodniu można Marię zobaczyć gdzieś na ekranie w tivi, głównie za sprawą kanałów emitujących starsze polskie filmy i seriale. Nawet ostatnio jakiś młokos, oglądając "07 zgłoś się", zapytał mnie co to za zjawiskowa babka w "Złocistym". Wyjaśniłem.

Eteryczna blondynka o zmysłowych kształtach. Tak ją zapamiętam. Posmutniałem, bo dopiero teraz, po powtórnym seansie "Życia Wewnętrznego" Koterskiego zainteresowałem się, co się z nią dzieje. Żyła nie w tym kraju, nie w tych czasach, co trzeba. Niech spoczywa w pokoju.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones