Mariusz Jakus 

7,8
9 816 ocen gry aktorskiej
Mariusz Jakus
Mariusz Jakus to polski aktor teatralny i telewizyjny. W 1993 roku ukończył wrocławską filię wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jego charakterystyczna aparycja zadecydowała o tym, że stał się niemal nierozłącznym synonimem czarnego charakteru w polskim kinie.
Punktem zwrotnym w karierze Mariusza Jakusa okazała się rola w filmie Feliksa Falka pt. ''Samowolka''. Kreacja Mariusza przypadła do gustu zarówno widzom, jak i krytykom, za co został uhonorowany na XVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za drugoplanową rolę męską w roku 1993. Dzięki tej roli kariera młodego aktora rozwinęła się diametralne. Mariusz Jakus grywał w takich produkcjach, jak: ''Miasto Prywatne'', ''Pułkownik Kwiatkowski'', czy ''Amok''. Prawdziwym ''przebudzeniem'' jednak, okazała się słynna rola ''Kosiora'' w dramacie Konrada Niewolskiego pt. ''Symetria'', która niejako przypieczętowała łatę charakterystycznego czarnego charakteru we współczesnej kinematografii polskiej.
Mariusz Jakus w swojej karierze dotychczas został uhonorowany prestiżową Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego (2008) oraz mianem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009), jednak myślę że najbardziej oryginalną nagrodą jest tzw. „Kryształowa Łódka” przyznawana dla najlepszego aktora przez młodzież uczestniczącą w 30 edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
Obecnie pracuje w Teatrze Jaracza w Łodzi.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 listopada 1967

miejsce urodzenia: Chrzanów, Polska

wzrost: 177 cm

nagrody: nagrodę

żona Katarzyna Mastalerz-Jakus, syn Stanisław (ur. 2007)
W 1993 roku ukończył wrocławską filię Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Polska).
Wystąpił w następujących kampaniach reklamowych:
- 2011 r. - oferta Plusikowe w sieci telefonii komórkowej Simplus;
- 2013 r. - kampania społeczna Fundacji Rzecznik Praw Rodziców pt. "Ratuj maluchy i starsze dzieci też".
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 2003 r. - ''Pies'' - Hans;
- 2020 r. - "Rocznik 92" - Arek Kłusowski.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych