William Powell I

William Horatio Powell

8,2
543 oceny gry aktorskiej
William Powell I
Jako uczeń interesował się teatrem i aktorstwem. Po skończeniu szkoły średniej wyjechał do Nowego Jorku i zaczął naukę w Academy Of Dramatic Arts. Na początku był finansowany przez swoją ciotkę, potem rodzice zamieszkali z nim, a ojciec został jego menadżerem. W 1912 roku Powell ukończył studia i zaczął występować. Wkrótce poznał młodą aktorkę, Eileen Wilson i wziął z nią ślub. Małżeństwo nie było jednak udane, nie pomogły im nawet narodziny syna.W wieku 30 lat został zauważony przez Alberta Parkera i zaczął grać w mało znaczących produkcjach. Nadejście ery filmu dźwiękowego pomogło mu w karierze. Miał melodyjny i piękny głos. W latach 1930-1931 grał u boku takich kobiet jak Kay Francis czy Carole Lombard, z którą ożenił się po kilku miesiącach znajomości. Małżeństwo trwało krótko, bo Carole poznała Clarka Gable'a. Mimo rozwodu Powell i Lombard pozostali przyjaciółmi aż do jej śmierci w 1942 roku. W 1934 aktor zaczął kręcić filmy dla Warner Bros, jednak otrzymywał niewielkie role. Przeniósł się więc do MGM, gdzie grał u boku Clarka Gable'a i Myrny Loy. Myrna stała się potem jego wielokrotną partnerką na ekranie. Wspólnie zagrali m.in. w serii filmów o "Człowieku - Cieniu". W trakcie kręcenia obrazu "Dla ciebie tańczę" w 1935 roku poznał piękną Jean Harlow. Zaręczyli się, ale Harlow niespodziewanie zmarła na nerki w wieku 26 lat. Powell popadł wówczas w lekką depresję. Kilka lat później zdiagnozowano u niego raka. Na szczęście nie był on groźny i aktor mógł nadal pracować na planie. W 1941 roku ożenił się po raz ostatni. Małżeństwo trwało aż do jego śmierci. W latach 40. i 50. kontynuował granie w filmach. Wystąpił w takich produkcjach jak: "Życie z ojcem" czy "Jak poślubić milionera". Po raz ostatni pojawił się na ekranie w obrazie "Mister Roberts" z 1955 roku. W wieku 63 lat odszedł na emeryturę. Zmarł 5 marca 1984 roku w wieku 91 lat.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 lipca 1892

data śmierci: 5 marca 1984

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

wzrost: 183 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Eileen Wilson (1915 - 1930, rozwód), syn William David (ur. 27.02.1925, zm. 13.03.1968); 2. Carole Lombard (26.06.1931 - 16.08.1933, rozwód); 3. Diana Lewis (od 06.01.1940 do jego śmierci)
Zmarł w Palm Springs, (Kalifornia, USA) w wyniku zatrzymania akcji serca.
Miał zagrać rolę wujka Charliego w filmie "Cień wątpliwości", ale wytwórnia MGM odmówiła wypożyczenia aktora. Angaż otrzymał Joseph Cotten.
Był kandydatem do głównej męskiej roli w filmie "Rebeka". Angaż otrzymał Laurence Olivier.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Uwielbiam Powella

  użytkownik usunięty

  Widziałam go co prawda tylko trzykrotnie w filmach z serii "Człowieka-cienia", ale uwielbiam jego styl, niezwykły komediowy talent, inteligencję i klasę.

 • Po obejrzeniu kilku filmów z jego udziałem, takich jak cała seria o detektywie Nicku Charlesie, Romantyczna pułapka, Mój pan mąż oraz z Marilyn Monroe w Jak poślubić milionera uważam, że miał nie tylko wielki talent, ale klasę, jak prawdziwy dżentelmen (jakkolwiek to staromodnie by nie brzmiało), i wzbudzał ... więcej

  1
  • William Powell był poprostu świetny . Elegancki i szarmancji . To co robił , robił z klasą . Najlepiej wypadł w serii filmów 'Thin Man' z Myrną Loy u boku , ale dobre kreacje stworzył też w The 'Great Ziegfeld' , czy 'Life with Father' .

   1
   • Czy ja dobrze rozumiem . On zachorował na raka już w 1937 roku i dożył z tym rakiem 91 roku życia przeżywając z chorobą 47 lat ? Czy filmveb znów ma coś popieprzone z datami ? Jeśli to prawda to gość był niesamowicie twardy . Dzisiaj już takich ludzi nie ma . Czym oni go leczyli że mieli takie dobre efekty ... więcej