Pam Grier 

Pamela Suzette Grier

7,5
3 651 ocen gry aktorskiej
Pam Grier
Piękna afro-amerykańska aktorka o wizerunku ekranowym kobiety silnej i zaradnej, skutecznie radzącej sobie z przeciwnościami losu.

Pam Grier zadebiutowała w epizodycznej roli w filmie "Poza doliną lalek" Russa Meyera. W latach 70. i 80. była popularną odtwórczynią głównych ról w tzw. "blaxploitation films", niskobudżetowych filmach klasy B z prawie wyłącznie czarnoskórą obsadą, zawierających duży ładunek przemocy oraz seksu. Do tego gatunku zaliczają się między innymi więzienne "Kobiety w klatkach" i "Wielki dom lalek" i filmy akcji "Zabójca", "Sheba, Baby" czy "Porachunki w Bucktown". Największymi hitami aktorki w latach 70. były filmy Jacka Hilla "Coffy" i "Foxy Brown", w których grała seksowną pielęgniarkę mszczącą się na środowisku narkotykowym, w pierwszym filmie za nałóg swojej siostry, a w drugim za śmierć kochanka.

Popularność kina blaxploitation zmalała pod koniec lat 70., co sprawiło, że kariera Grier znalazła się pod znakiem zapytania. Aktorka zaczęła więc występować w kinie głównego nurtu w rolach charakterystycznych. Wysokobudżetowe filmy lat 80. z udziałem Pam Grier "Fort Apache, Bronx" z Paulem Newmanem (gdzie pojawiła się jako prostytutka-narkomanka, która morduje kilku policjantów) oraz film sensacyjny "Nico", w którym zagrała partnerkę Stevena Seagala, detektyw Delores Jackson nie zapewniły jej jednak trwałego miejsca w aktorskiej pierwszej lidze. Pozostałe tytuły nakręcone w tym czasie trudno nazwać wielkimi sukcesami. Kiedy już się wydawało, że jej kariera powoli zaczyna dobiegać końca, dosyć niespodziewanie Quentin Tarantino powierzył jej rolę tytułowej bohaterki "Jackie Brown". Był to wyjątkowo udany come back, który przyniósł Grier nominację do Złotego Globu i kolejne interesujące propozycje (m.in. "Święty dym", "Cukiereczek" i "Trzecia rano". W latach 2004-2009 grała w serialu ''Słowo na L'', gdzie wcieliła się w role Kit Porter.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 maja 1949

miejsce urodzenia: Winston-Salem, Karolina Północna, USA

wzrost: 173 cm

awards.label.awards: 1 nagroda i 7 nominacji

W 1988 roku stwierdzono u aktorki raka, ale z walki z chorobą wyszła zwycięsko.
W 1994 roku wystąpiła w teledysku Snoop Dogga do piosenki "Doggy Dogg World".
Jest pierwszą czarną kobietą, która pojawiła się na okładce MS Magazine (sierpień 1975).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych