Patrick McGoohan 

Patrick Joseph McGoohan

8,0
3 594 oceny gry aktorskiej
Patrick McGoohan
Patrick McGoohan urodził się 19 marca 1928 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Kiedy był bardzo młody, jego rodzice przeprowadzili się do Irlandii. Zanim otrzymał swoje pierwsze role filmowe i telewizyjne, był aktorem scenicznym. Często obsadzano go w rolach tzw. "młodego gniewnego". W 1959 roku został najlepszym aktorem telewizyjnym na Wyspach Brytyjskich. Krótko potem dostał główną rolę w serialu "Danger Man", który przez trzy lata był niesamowicie popularny i pozwolił Brytyjczykom po raz pierwszy przebić się do dynamicznie rozwijającej amerykańskiej telewizji. McGoohan był zmęczony ograniczającą postacią szpiega i zrezygnował zaraz po tym, jak został nakręcony pierwszy epizod czwartego sezonu. Wkrótce założył swoją własną wytwórnię i, współpracując z pisarzem i scenarzystą George'em Marksteinem, sprzedał pomysł na nową produkcję szefowi ITV Lwowi Grade'owi. McGoohan zagrał, wyreżyserował, wyprodukował i napisał wiele z odcinków serialu "The prisoner". W kolejnych latach aktor skupił się głównie na pracy na dużym ekranie. Wystąpił w takich obrazach jak "Stacja arktyczna Zebra", "Ucieczka z Alcatraz" czy "Skanerzy". W 1990 roku otrzymał Emmy za gościnny udział w serialu "Columbo". Później pojawił się w "Braveheart - Walecznym Sercu" i "Czasie zabijania". Od 1951 jego żoną była Joan Drummond, z którą miał trzy córki. Patrick McGoohan zmarł 13 stycznia 2009 roku w wieku 80 lat.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 19 marca 1928

data śmierci: 13 stycznia 2009

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 188 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Joan Drummond (od 19.05.1951 do jego śmerci), 3 córki: Catherine (ur. 31.05.1952), Anne i Frances
Był pierwszym kandydatem do roli Gandalfa w trylogii "Władca Pierścieni" (angaż otrzymał Ian McKellen)  i Dumbledore'a w "Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym" (zagrał go Michael Gambon), ale obie role odrzucił.
Odrzucił dwie role, które później otrzymał Roger Moore, Simona Templera w "Świętym" i Jamesa Bonda w "Żyj i pozwól umrzeć".
W 1977 roku był brany pod uwagę przy zastąpieniu Petera Falka w roli tytułowego bohatera serii TV "Columbo".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dla mnie to najlepszy przeciwnik porucznika Columbo! Trochę smutne, że tak mało osób zagląda na jego profil

Świetny jako naczelnik więzienia w Ucieczce z Alcatraz

Prawdziwy kameleon. Oglądałem cztery jego kreacje i za każdym razem nie mogłem go rozpoznać.

Niedawno zmarły świetny aktor. Nie he, he podobny do Lepera, ale na prawdę doskonały odtwórca ról twardzieli w takich klasykach jak STACJA ARKTYCZNA ZEBRA, UCIECZKA Z ALCATRAZ i kilku świetnych filmach z cyklu COLUMBO.

Ucieczka z Alcatraz
Dobrze zagrał naczelnika...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones