Paul Walker I

Paul William Walker IV

8,5
33 633 oceny gry aktorskiej
Paul Walker I
Paul Walker urodził się w Glendale (Kalifornia, USA) 12.09.1973 roku, dorastał niedaleko Los Angeles. Nie pochodził z aktorskiej rodziny. Był synem fotografa i krawca, Paula Williama Walkera oraz modelki Cheryl Crabtree. Wychowywał się wraz z czwórką młodszego rodzeństwa, braćmi Calebem oraz Codym i dwoma siostrami, Ashlie i Amie. Dziadek aktora był zawodowym bokserem, który często brał udział w wyścigach samochodowych. 

Na ekranie telewizyjnym pojawił się już jako dwuletnie dziecko, występując w reklamie pampersów. Dziesięć lat później zagrał gościnnie w serialu NBC "Autostrada do nieba", wcielając się w postać Todda Bryanta. Pierwsze filmy 14-letniego Walkera to "Potwór w szafie" i "Rozkaz zabijać". Początki na planie filmowym łączył również z modelingiem. Po ukończeniu szkoły średniej Village Christian High School w 1991 roku rozpoczął studia. Pomimo zafascynowania oceanografią nie potrafił zrezygnować z aktorstwa. Ważnym rokiem w jego karierze był 1998, kiedy to otrzymał propozycję zagrania koszykarza w filmie "Miasteczko Pleasantville". Rok później wcielił się w rolę Deana Sampsona w komedii "Cała ona" oraz wystąpił w produkcji "Luz Blues". Rola Lance'a Harbora, zawodnika futbolu amerykańskiego, wymagała rozpoczęcia treningów z ciężarami i zażywania kreatyny, by tym sposobem aktor doszedł do wagi około 100 kg. Po ukończeniu zdjęć szybko wrócił do poprzednich 88 kg ze względu na zamiłowanie do surfingu. Twierdził: "Surfing sprawia, że twardo stąpam po ziemi. Jest przeciwieństwem mojej pracy: jest prosty i prawdziwy. Kiedy życie mi się komplikuje, idę surfować. Wtedy jestem sobą". Sport był dla niego bardzo ważny, zapewniał, że jest to najlepszy sposób na życie. 

Wielką pasją Paula Walkera była również "szybka jazda, szybkimi samochodami". W 2000 roku, podczas kręcenia zdjęć do filmu "Sekta", zdradził reżyserowi Robowi Cohenowi, że marzy mu się rola tajnego agenta, który będzie uczestniczyć w nielegalnych wyścigach. Nie sądził, że jego marzenie się spełni, a film, w jakim przyjdzie mu wystąpić, stanie się światowym hitem. Rok 2001 był przełomem w karierze aktora. Wcielił się w rolę Briana O'Connera w filmie "Szybcy i wściekli", za którą otrzymał nagrodę - "Złoty Popcorn". MTV Movie Award nominowała Paula Walkera oraz jego przyjaciela z planu Vin Diesela do nagrody w kategorii "Przełomowy Występ" oraz "Hollywood Breakthrough" w kategorii "Najlepszy Duet". Od tej pory cieszył się międzynarodową rozpoznawalnością, a przy tym zaczął pojawiać się na ekranach znacznie częściej. Mówił o sobie, jako o "facecie od samochodów", starał się być jak najbardziej autentycznym w tym, co robi.

Paul Walker był aktorem, któremu radość sprawiało występowanie w filmach łączących się z jego zainteresowaniami. Kolejnym z nich była miłość do zwierząt, szczególnie psów. Tak więc wcielił się w rolę Gerrego, który za wszelką cenę pragnie uratować swoje ukochane czworonogi w filmie "Przygoda na Antarktydzie", a w "Błękitnej głębi" zagrał z Jessicą Albą i swoim własnym pupilem Boonem, rasy Chesapeake Bay Retriever. W 2007 roku zadebiutował jako producent filmu akcji "Podwójna tożsamość", w którym jednocześnie odegrał główną rolę. W 2009 roku powrócił jako Brian O'Conner w "Szybko i wściekle", dzięki której otrzymał nominację do nagrody "Teen Choice". Ze względu na miłość do morza wystąpił w serialu dokumentalnym dla kanału National Geographic "Badacze rekinów". Rok później wraz z Haydenem Christensenem pojawił się w "Chętnych na kasę". Film przyniósł mu nominację do nagrody - "Czarna Szpula". 

Paul Walker był również filantropem. W 2010 roku założył organizację Reach Out Worldwide, która zajmuje się pomocą ofiarom kataklizmów. Nie tylko wspierał ją finansowo, ale i wielokrotnie uczestniczył w wielu akcjach na rzecz potrzebujących. Uważał, że jeśli tylko ma się taką możliwość, trzeba zrobić wszystko, aby pomóc innym, inaczej życie nie ma sensu. Łączyło się to z jego mottem: "Bądź wielki albo wracaj do domu".  

Po za ekranem, Walker brał udział w Redline Time Attack, serii wyścigów, w których jeździł M3 E92, sponsorowany m.in:. przez Hankook, Etnies, Volk i Os Giken. W 2011 roku wystąpił w piątej części "Szybkich i Wściekłych", a dwa lata później w "Szybkich i wściekłych 6". Obie części przyniosły mu ponownie nominację do nagrody "Teen Choice". Dzięki roli Briana O'Connera w serii "Szybcy i wściekli" nie tylko stał się sławny, ale i dorobił się sporej kolekcji samochodów, z których był bardzo dumny (były to: stare chevrolety - modele Nova z 1964 i 1967 roku, Impala z 1964, dwudrzwiowy Chevelle i Malibu - również z 1964 roku. Znalazło się i miejsce na BMW, których miał siedem, porsche GT3 RS 3 i pięć nissanów Skyline). W tym samym roku zagrał główną rolę w filmach "Vehicle 19" i "Hours", poruszającym temat huraganu Katrina. Paul Walker ukończył również pracę na planie filmu "Brick Mansions" i kontynuował zdjęcia do "Szybkich i wściekłych 7". Za każdym razem udzielając wywiadów powtarzał, że stali członkowie obsady filmów o nielegalnych wyścigach są dla niego jak członkowie rodziny. 

30.11.2013 roku, w Santa Clarita, Paul Walker brał udział w aukcji charytatywnej na rzecz ofiar tajfunu na Filipinach. Feralnego dnia zginął tragicznie podczas jazdy próbnej nowym porsche, za którego kierownicą siedział jego długoletni przyjaciel i doradca finansowy, Roger Rodas. Aktor osierocił swoją córkę Meadow, ze związku z byłą dziewczyną Rebeccą McBrain. Śmierć Paula Walkera była szokiem dla jego rodziny, przyjaciół i milionów fanów na całym świecie. W przeciągu kilkudziesięciu godzin po wypadku, Vin Diesel i Tyrese Gibson, chcąc oddać hołd aktorowi i wyrazić swoją rozpacz, odwiedzili miejsce, w którym doszło do tragedii i jego dom rodzinny.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 12 września 1973

data śmierci: 30 listopada 2013

miejsce urodzenia: Glendale, Kalifornia, USA

wzrost: 188 cm

Teen Choice
Zdobył 2 nagrody Teen Choice, 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma czworo młodszego rodzeństwa: braci Caleba i Cody'ego oraz siostry Ashley i Amy.
Miał zagrać Jima Streeta w filmie "S.W.A.T. Jednostka Specjalna", jednak musiał zrezygnować z powodu zdjęć do filmu "Za szybcy, za wściekli". Zastąpił go Colin Farrell.
W 1991 roku ukończył Village Christian High School w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

I wszyscy o tym wiecie.

Po obejrzeniu 7-ej części szybkich i wściekłych, już wiem, że będzie mi Paula cholernie brakowało.
Dopiero teraz do mnie dotarło, że nie zagra już w innych filmach.
Naprawdę lubiłem go jako aktora i jako człowieka, wielka szkoda, że już go z nami nie ma.

Może nie był wybitnym aktorem, może nie grał w ambitnych filmach ale miał to coś w oczach co mówiło, że był dobrym człowiekiem. Unikał rozgłosu, blichtru show biznesu, bo po prostu tego nie lubił. Założył fundację pomagającą ofiarom kataklizmu na całym świecie, finansował ją miedzy innymi z własnych pieniędzy i sam...

Zawsze jak patrzę na Paula to mam wrażenie, że tego faceta nie dało się nie lubić. Wzbudza sympatię od razu. Do tego idealnie pasował do roli Briana i powiem szczerze, że wierzyć mi się nie chce, że już od tylu lat Paula nie ma wśród nas! A pier... o jakichś miejscach w rankingu jest po prostu śmieszne - jakie to ma...

więcej

Dawno przebił takich drewniaków jak De Niro, Pacino, Marlon Brando czy ten sztywny Nicholson. Geniusz kina. #sarkazm

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones