Peter Boyle I

Peter Lawrence Boyle Jr.

7,2
3 061 ocen gry aktorskiej
Peter Boyle I
Urodził się 18 października 1935 roku w Norristown (Pensylwania, USA). Wychował się w rodzinie irlandzkich emigrantów Alice i Petera Boyle’a Seniora. Boyle ukończył katolicką szkołę św. Franciszka. Rozpoczął następnie życie w zakonie. Przyjął imię "Brat Francis". Życie zakonnika nie okazało się jego powołaniem. Z czasem określił je jako "nienaturalne". Nieusatysfakcjonowany wystąpił z zakonu i wstąpił do armii. Gdy również ta droga okazała się porażką postanowił wyjechać do Nowego Jorku. Tam też rozpoczął karierę aktorską. Nauki aktorstwa pobierał u Uty Hagen.
Pierwszą ważną rolą Petera była rola tytułowa w filmie "Joe". Obraz wywołał znaczne kontrowersje z powodu zawartej w nim agresji. W tamtym czasie Boyle zaprzyjaźnił się z Jane Fondą, z którą organizował wiele protestów przeciw wojnie w Wietnamie. Lata 70. przyniosły wiele ról m.in. w filmach "Kandydat", "Taksówkarz", "Młody Frankenstein". W tym samym czasie stworzył kilka postaci w produkcjach telewizyjnych jak np. rola senatora Joe McCarthy’ego w "Tail Gunner Joe", za którą otrzymał nominację do nagrody Emmy. Ogromną popularność przyniosło mu wystąpienie w sitcomie "Wszyscy kochają Raymonda". Zmarł w 2006 roku w wieku 71 lat.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 października 1935

data śmierci: 12 grudnia 2006

miejsce urodzenia: Norristown, Pensylwania, USA

wzrost: 188 cm

Emmy
Zdobył Emmy, inną nagrodę oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Loraine Alterman (od 21.10.1977 do jego śmierci), 2 córki: Lucy (ur. 10.12.1980) i Amy (ur. 1983)
Zanim zdecydował się na karierę aktorską należał do zakonu Braci Chrześcijan.
W wyniku choroby w 1990 roku nie mógł mówić. Stan ten trwał 6 miesięcy.
W 1957 roku ukończył studia na Uniwersytecie La Salle w Filadelfii (Pensylwania, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

LEGENDO !!

Wspaniały Aktor. Grał świetnie swoje role, mimika twarzy doskonała.
To on był napędem serialu Wszyscy kochają Raymonda.

Sam osobiście skupiłem na nim uwagę dopiero w "Raymondzie" i tu nastąpiło olśnienie: "gdzieś go już widziałem". Zajrzałem na forum i olśniło mnie, tyle dobrych filmów z jego udziałem obejrzałem i łezka w oku się zakręciła,że sam dopiero po jego śmierci (o niej też nie wiedziałem) zauważyłem jego dorobek. Peter (Frank)...

więcej

,że Dziadek Frank to "Potwór" z "Młodego Frankensteina...

chyba w drugim lub trzecim sezonie