[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/403180/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1001,"rate":7.372627372627373,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/403180/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":23,"rate":7.304347826086956,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/403180/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":21,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
1 001 ocen gry aktorskiej
Robert Talarczyk
W 1992 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Tuż po studiach związał się z Teatrem Rozrywki, a jego pierwszą kreacją był epizod w "Cabarecie". Tym samym, w którym nieco później zagrał postać Ernsta Ludwiga. Do najważniejszych jego ról należą: Pantalone w "Księżniczce Turandot", Król Ubu w "Ubu Król czyli Polacy", Aleksander Wwiedienski w "Tangu Oberiu. 1928", Mikołaj Podszewka w "Śnie nocy letniej" oraz Al w "Ptaśku" (Robert Talarczyk jest autorem adaptacji i reżyserem wraz z Mirosławem Książkiem). Można go było podziwiać też jako: Studenta Perczyka w "Skrzypku na dachu", Arcykapłana Kajfasza w "Jesus Christ Superstar", Krzepickiego w spektaklu "Dyzma - musical", George'a Pigdena w "Oknie na Parlament", Pastora Toopa w "O co biega?", Jacquesa w "W 80 dni dookoła świata po stu latach", Azzazella/Strawińskiego w "Balu u Wolanda" oraz w kilkunastu rolach w "Dziełach wszystkich Szekspira w nieco skróconej formie".

Robert Talarczyk zajmuje się również reżyserią; w katowickim Teatrze KOREZ .Wyreżyserował oparty na songach Nicka Cave'a spektakl "Ballady kochanków i morderców". Następnymi przedsięwzięciami były: sztuka Sarah Kane "Miłość Fedry", która została zrealizowana w teatrze "GRY I LUDZIE". W czerwcu 2004 odbyła się premiera sztuki Brada Frasera pt."Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" w reżyserii Roberta Talarczyka na deskach teatru "GRY I LUDZIE" z gościnnym udziałem Artura Święsa i Dariusza Niebudka. W listopadzie owego roku Teatr KOREZ wystawił spektakl "Cholonek" na podstawie książki Janoscha "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" w adaptacji Roberta Talarczyka, który jest wspólnie z Mirosławem Neinertem reżyserem tego przedstawienie i odtwórca jednej z głównych ról. Listopad - to również data prapremiery spektaklu "Krzyk według Jacka Kaczmarskiego" (Teatr Rozrywki) wg. scenariusza i w reżyserii Roberta Talarczyka, który również bierze udział w przedstawieniu.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 stycznia 1968

miejsce urodzenia: Polska

żona Agata, 2 dzieci: Jakub i Julia
W 1992 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie z filią we Wrocławiu (Polska).
W 2011 roku ukazała się jego płyta pt. "Słowa".
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 2015 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 2017 r. - Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych