Nick Cave I

Nicholas Edward Cave

8,3
1 226 ocen muzyki
Nick Cave I
Nicholas Edward Cave to utalentowany australijski muzyk, pisarz i aktor. Urodził się 22 września 1957 roku w Warracknabeal (Wiktoria, Australia) i tam też spędził wczesne dzieciństwo. Następnie przeprowadził się wraz z rodziną do Wangaratta (Wiktoria, Australia). Jego ojciec, Colin Frank Cave, był nauczycielem języka angielskiego i matematyki, natomiast matka, Dawn Treadwell, bibliotekarką w szkole, do której uczęszczał.

Po przeprowadzce do Wangaratta zainteresował się postacią Neda Kelly'ego, zbiega i przywódcy gangu, który został pojmany w pobliżu miasta. Jego ojciec, który pielęgnował u syna zamiłowanie do literatury, zorganizował pierwsze sympozjum dotyczące tego słynnego australijskiego bandyty. W wieku 9 lat Nick dołączył do chóru kościelnego. W wieku 13 lat został wydalony ze szkoły za próbę ściągnięcia majtek z 16-letniej koleżanki. W 1970 roku jego rodzina przeprowadziła się po raz kolejny, tym razem do Melbourne. Tam Nick zaczął uczęszczać do Caulfield Grammar School i dołączył do zespołu Concrete Vulture, który wykonywał covery utworów innych grup muzycznych.

Kiedy miał 19 lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym. Nick dowiedział się o jego śmierci, gdy zwalniano go za kaucją z aresztu, gdzie był przetrzymywany za włamanie. To tragiczne wydarzenie znalazło później swój wydźwięk w twórczości artysty. W 1976 roku zaczął studiować malarstwo w Caulfield Institute of Technology, jednak po roku zrezygnował z kształcenia na rzecz kariery muzycznej. Mniej więcej w tym okresie zaczął zażywać heroinę.

Jego zespół Concrete Vulture został przemianowany na The Boys Next Door i zaczął wykonywać utwory oryginalne, stając się wiodącą grupą muzyczną na scenie post-punkowej w Melbourne w późnych latach 70. W 1980 roku zespół ponownie zmienił nazwę, tym razem na The Birthday Party, i wyruszył na podbój Europy. Grupa była znana z prowokacyjnych występów i zyskała status kultowy, jednak została rozwiązana w 1983 roku.

Po rozpadzie zespołu Nick wraz z Mickiem Harvey'em utworzyli nową grupę, którą nazwali Nick Cave & The Bad Seeds. Zespół odniósł wielki sukces: wydał 16 albumów studyjnych, odbył wiele światowych tras koncertowych, zdobył liczne nagrody i jest uznawany za jedną z najznakomitszych i najbardziej oryginalnych współczesnych grup muzycznych. Dyskografia zespołu jest bardzo zróżnicowana, gdyż jego brzmienie zmienia się przy każdym kolejnym wydanym albumie, łącząc najróżniejsze gatunki muzyczne, w tym blues, rock, gospel i post-punk. Tematyka poruszana w tekstach pisanych przez Nicka dotyczy jego obsesji na punkcie religii, śmierci, miłości, Ameryki i przemocy.

W 2006 roku muzyk utworzył również zespół Grinderman wykonujący rock alternatywny. Grupa zakończyła działalność w 2011 roku po wydaniu dwóch bardzo dobrze przyjętych albumów. Poza udziałem w zespołach Nick od lat 90. prowadzi także solową karierę muzyczną i jest znany z licznych kolaboracji z innymi artystami, w tym słynnych duetów z Kylie Minogue, P.J. Harvey oraz Debbie Harry.

Na przestrzeni lat wiele z utworów stworzonych przez Nicka i współpracujących z nim muzyków pojawiło się na ścieżkach dźwiękowych licznych produkcji kinowych i telewizyjnych. Wśród nich znajdują się między innymi takie filmy jak "Głupi i głupszy" (1994), "Batman Forever" (1995), "Krzyk" (1996), "Shrek 2" (2004), "Hellboy" (2004) czy "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" (2010) oraz seriale "Z Archiwum X", "Californication", "Peaky Blinders" czy "After Life".

Fanem zespołu Nick Cave & The Bad Seeds jest także niemiecki reżyser Wim Wenders, który utwory muzyków wykorzystywał w swoich produkcjach już w latach 80. Członkowie grupy pojawili się także w rolach gościnnych w jego filmie "Niebo nad Berlinem" z 1987 roku.

Nick ma na swoim koncie także kilka poważniejszych popisów aktorskich. Wśród jego najważniejszych ról filmowych znajdują się występy w produkcjach "Ghosts... of the Civil Dead" (1988) oraz "Johnny Suede" (1991), w którym to filmie grał u boku Brada Pitta. Ponadto użyczył swojego głosu jako narrator w krótkometrażowym filmie animowanym "Koci fortepian" (2009) oraz dokumencie "Ofiary proroka" (2015). W 2014 roku, na krótko przed 57 urodzinami muzyka, premierę miał z kolei film dokumentalny o dniu z jego życia zatytułowany "20 000 dni na Ziemi".

W 1988 roku artysta wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną "King Ink". Stanowi ona zbiór tekstów piosenek i sztuk, w tym kolaboracji z Lydią Lunch. W 1997 roku wydał kontynuację zatytułowaną "King Ink II" zawierającą teksty, wiersze oraz transkrypt eseju radiowego "The Flesh Made Word", który autor zrealizował dla stacji BBC w czerwcu 1996 roku, omawiając w nim swoją relację z chrześcijaństwem.

Mieszkając w Berlinie Zachodnim, rozpoczął pracę nad swoją pierwszą powieścią "Gdy oślica ujrzała anioła" wydaną w 1989 roku. W 2009 roku ukazała się jego druga powieść zatytułowana "Śmierć Bunny’ego Munro". Książka została wydana między innymi w formie binauralnego audiobooka. W 2015 roku opublikowany został również epos "The Sick Bag Song", którego treść artysta zaczął spisywać na papierowych torebkach w samolocie podczas trasy koncertowej w 2014 roku. Ponadto Nick jest autorem scenariuszy filmowych dla takich produkcji jak "Propozycja" (2005) czy "Gangster" (2012).

W latach 80., w najbardziej burzliwym dla muzyka okresie, nasiliły się jego problemy z narkotykami. W 1986 roku został aresztowany za posiadanie heroiny w Nowym Jorku, a tydzień później okradziony przez napastników z bronią w ręku, gdy próbował zdobyć narkotyk w Los Angeles. Zdołał zerwać z uzależnieniem dopiero w połowie lat 90.

We wczesnym etapie swojej kariery Nick był też znany z licznych romansów, między innymi z takimi artystkami jak Anita Lane czy P.J. Harvey. Po przeprowadzce do São Paulo w 1990 roku był związany przez sześć lat z brazylijską dziennikarką Viviane Carneiro. Para ma syna, urodzonego w 1991 roku Luke'a. Nick ma również drugiego syna, Jethro, urodzonego w tym samym roku co Luke, jednak chłopiec wychowywał się z matką Beau Lazenby w Australii, z dala od swojego ojca, którego poznał dopiero w wieku kilku lat.

Od 1999 roku artysta jest w związku małżeńskim z modelką Susie Bick. Para ma dwóch synów: bliźniaków Earla i Arthura. W lipcu 2015 roku piętnastoletni Arthur, będąc pod wpływem LSD, spadł z klifu w pobliżu Brighton w Anglii i zmarł wskutek obrażeń. Wpływ jaki śmierć chłopaka miała na jego rodzinę został ukazany w dokumencie z 2016 roku "One More Time with Feeling" oraz w szesnastym albumie zespołu Nick Cave & The Bad Seeds zatytułowanym "Skeleton Tree".
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 września 1957

miejsce urodzenia: Warracknabeal, Australia

wzrost: 189 cm

AFI / AACTA (od 2012 roku)
Zdobył AFI / AACTA (od 2012 roku), inną nagrodę oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Viviane Carneiro (1990 - 1996), syn Luke (ur. 1991); 2. Susie Bick (od 1999), bliźniaki Earl i Arthur (ur. 2000)
Był jednym z kandydatów do roli Patricka Channinga w filmie ''Pierwsza potęga'', jednak angaż ten ostatecznie otrzymał Jeff Kober.
Jest założycielem i liderem grupy muzycznej Nick Cave & The Bad Seeds.
Jest założycielem zespołu rockowego Grinderman aktywnego w latach 2006-2011. Grupa powstała jako poboczny projekt zespołu Nick Cave & The Bad Seeds i początkowo była znana pod nazwą Mini Seeds.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

...po latach przerwy w karierze zaczęła występować z mało znanymi artystami, takimi jak NIck Cave..." Zdanie zasłyszane w jednym z filmów dokumentalnych o Kylie Minogue : ) Ja nawet pod wpływem nie nazwałbym Cave mało znanym wykonawcą.

Dlaczego nikt nie dodał?

Za muzykę do "Zabójstwa...", genialne szczególnie ostatni utwór.

Zawsze mam ciary jak go słucham, bardzo tajemnicze,klimatyczne utwory

świetny głos, Cave doskonale umie stworzyć niepowtarzalny klimat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones