Roy Scheider 

Roy Richard Scheider

8,0
5 508 ocen gry aktorskiej
Roy Scheider
Ukończył Franklin & Marshall College. Od wczesnej młodości próbował swoich sił jako sportowiec. Był bokserem, grał w lidze baseballowej.
W trakcie nauki w college'u postanowił, że zostanie aktorem i rozpoczął studia aktorskie. Po trzech latach w Air Force, zaczął występować w teatrach. W 1968 roku otrzymał teatralną nagrodę Obie za rolę w sztuce "Stephen D."
Na ekranie pojawił się po raz pierwszy w 1964 roku. Dwa razy był nominowany do Oskara, w 1972 roku. (The French Connection) i w 1980 roku. (All That Jazz).
Z żoną Brendą King ma syna Christiana Scheider i córkę Molly. Z Cynthią Scheider ma córkę Maximillię.
W 2004 roku wykryto u niego szpiczaka mnogiego. W czerwcu 2005 roku przebył operację przeszczepu szpiku kostnego, jednak nie wygrał z chorobą. Aktor zmarł w The University of Arkansas Medical Sciences Hospital. Miał 75 lat.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 listopada 1932

data śmierci: 10 lutego 2008

miejsce urodzenia: Orange, New Jersey, USA

wzrost: 175 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Cynthia Scheider (08.11.1962 - 1989, rozwód), córka Maximillia; 2. Brenda King (od 11.02.1989 do jego śmierci), 2 dzieci: syn Christian (ur. 1990) i córka Molly
Ukończył Franklin & Marshall College w Lancaster PA w USA.
To on miał pierwotnie zagrać Michaela w "Łowcy jeleni" (drugi z trzech filmów objętych umową z Universal Studios). Jednak aktor nie wierzył, że jego postać miałaby podróżować po całym świecie, by odnaleźć przyjaciela i dlatego zrezygnował z roli. Producenci byli wściekli, ale pozwolili mu odejść pod warunkiem, że zagra w filmie "Szczęki 2", na co Roy się zgodził. Ostatecznie rolę Michaela otrzymał Robert De Niro
Proponowano mu główną rolę w "Omenie". Aktor był nią zainteresowany, ale musiał zrezygnować ze względu na wcześniejsze zobowiązania. Ostatecznie angaż otrzymał Gregory Peck.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych