postać

Punisher

Punisher – właściwie Frank Castle. Uzbrojony po zęby weteran z charakterystycznym symbolem czaszki na piersi, który toczy wojnę z przestępczością. Postać z uniwersum Marvela pojawiająca się w komiksach, filmach aktorskich i animowanych, serialach oraz grach komputerowych.


Twórcami postaci są Gerry Conway, John Romita Sr. i Ross Andru. Frank Castle to żołnierz, który po powrocie z frontu nie może zaznać spokoju. Kiedy jego żona i dzieci giną w trakcie mafijnych porachunków, postanawia się zemścić, wykorzystując zdobyte w wojsku umiejętności. Przyjmuje imię Punisher, na pierś zakłada charakterystyczny symbol czaszki i zmienia się w jednoosobową armię. W walce z przestępczością wspomaga go m.in. specjalista od komputerów o pseudonimie Micro. Z racji swoich bezkompromisowych metod Punisher często wchodzi w konflikt z innymi superbohaterami, zwłaszcza działającymi również w Nowym Jorku Daredevilem i Spider-Manem.


Punisher kilkakrotnie stawał się bohaterem pełnometrażowego filmu. Na dużym ekranie wcielali się w niego kolejno Dolph Lundgren ("Punisher" z 1989 roku), Thomas Jane ("Punisher" z 2004 roku) i Ray Stevenson ("Punisher: Strefa wojny" z 2008 roku). Jane zagrał również Franka Castlea w krótkometrażowym fanowskim filmie "The Punisher: Dirty Laundry" (2012) oraz podłożył głos bohaterowi w grze "The Punisher" (2004). W serialach platformy Netflix - "Daredevil" (2015-2018) oraz "The Punisher" (2017-2019) - w postać Punishera wcielił się Jon Bernthal.

Więcej Mniej
świat Marvel twórca Gerry Conway data powstania 1974 pochodzenie USA
The Punisher
Zwiastun nr 3 (sezon 2, polski)
Daredevil
Zwiastun nr 7 (polski, sezon trzeci)
Marvel Heroes
Zwiastun nr 1 - PAX 2013
Serial Killers
Serial Killers The Punisher
  • Test wiedzy

    Ekranizacje komiksów

    Przekonajcie się, ile wiecie o przygodach Spider-Mana, Batmana i reszty ferajny w fikuśnych kostiumach.
Punisher jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones