Samuel Frey

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/46232/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":291,"rate":7.103092783505154,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/46232/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/46232/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,1
291 ocen gry aktorskiej
Sami Frey
Urodzony 1937 roku w Paryżu Sami Frey był wychowywany przez babkę. Jego rodzice pochodzenia żydowskiego stali się ofiarami Nazistów podczas Drugiej Wojny Światowej.
Jako nastolatek uczęszcza na kursy aktorstwa, aby już w wieku 19 lat pojawić się na ekranie w filmie "Pardonnez nos offenses" w reżyserii Roberta Hosseina.
Szeroka publiczność poznaje go dzięki roli w "La Verite" Henri-Georges Clouzot z 1960 roku, gdzie partneruje Brigitte Bardot. Bliskie relacje bohaterów tego filmu przenoszą się także na sferę prywatną wywołując ogromny skandal.
Następnie aktor wciela się w postacie młodych nieznajomych - w filmie "Les Sept Peches capitaux" w reżyserii Rogera Vadima w roku 1961 oraz w "Therese Desqueyroux" autorstwa Georgesa Franju z roku 1962.
Łącząc filmy autorskie ("Bande à part" Jean-Luca Godarda, "Cezar i Rozalia" Claude'a Sautet) z filmami popularnymi, komercyjnymi ("Andżelika i król" Bernarda Borderie, "Les Maries de l'an II" Jean-Paul Rappeneau) - aktor kręci dużo aż do końca lat siedemdziesiątych, odkąd na ekranie pojawia się coraz rzadziej. Jednak nadal możemy go zobaczyć w produkcjach takich jak: "Pourquoi pas!" Coline Serreau (1977), "La Vie de famille" w reżyserii Jaquesa Doillona (1985) oraz "L' Oeuvre au noir" Andre Delvaux (1988).
Od początku lat dziewięćdziesiątych Sami Frey potwierdza swój eklektyzm w doborze ról i niezwykłą wszechstronność, grając skrajnie różne postacie. Wystarczy wspomnieć choćby "En compagnie d'Antonin Artaud" Gerarda Mordillat, "Córkę D'Artagnana" z 1994 roku w reżyserii Bertrand Tavernier, gdzie wciela się w postać podstarzałego muszkietera, a z drugiej strony pojawia się w historiach współczesnych – w " Les Acteurs" Bertranda Bliera gra siebie samego, natomiast w pogłębionym psychologicznie kryminale Laetitii Masson "La Repentie" (2001) jest kochankiem pewnej tajemniczej kobiety.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 13 października 1937

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 176 cm

W 1958 roku był zaręczony z aktorką Pascale Audret.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych