Sarah Anne Michelle Prinze

Sarah Michelle Gellar

biografie

(4)
 • Sarah została odkryta jako kilkuletnia dziewczynka. Podczas obiadu w restauracji z mamą podszedł do niej agent i zapytał, czy nie chciałaby zagrać w filmie. Sarah zgodziła się. I tak właśnie się zaczęła jej kariera. Trzy tygodnie potem Sarah zadebiutowała na ekranie rolą w filmie "An invasion of privacy". Występy w kilku serialach sprawiają, że Sarah szlifuje swój talent, nabiera wdzięku. Występuje u boku Matthew Brodericka i Erica Stoltza w przedstawieniu "The Window Claire" oraz w nagrodzonym serialu "Kobieta zwana Jackie".
  W wieku siedmiu lat rodzice Sarah rozwodzą się. Sarah zostaje z matką i niełatwo jest im związać koniec z końcem. Pieniądze, jakie zarabia Sarah pozwalają jej na opłacenie szkoły Professional Children School o profilu artystycznym. Sarah kończy szkołę z wyróżnieniem.
  Sarah nie utrzymywała kontaktów z ojcem, często podkreślała, że "nie ma ojca". Jej ojciec zmarł w październiku 2001 roku, być może na skutek przedawkowania.
  Prawdziwy sukces przynosi jej rola Kendall Hart w serialu "All my children". Na ekranie intrygowała, kłamała, aż w końcu popełniła samobójstwo. W roku 1997 została nominowana po raz drugi do nagrody Emmy w kategorii Najlepsza Aktorka Młodego Pokolenia. Tym razem Sarah zdobyła statuetkę.
  Następnego dnia Sarah odeszła z serialu. Jej decyzja była zaskoczeniem. Mówiono jej, że to już koniec jej kariery. Jednak Gellar nie poddała się i zdobyła rolę nieustraszonej Buffy. Najpierw widziano ją jako Cordelie, ale Sarah postawiła na swoim. Chciała Buffy i dostała ją po jedenastu castingach. "Chciałam udowodnić, że potrafię zrobić to, czego oni oczekują i wreszcie dali mi rolę Buffy".
  Od tej pory jej kariera potoczyła się błyskawicznie. Sarah zdobyła sobie uznanie milionów publiczności rolą Buffy i filmami "Krzyk 2", "Koszmar minionego lata" oraz uznanie krytyków filmem "Szkoła uwodzenia".
  Jest najpopularniejszą i chyba najlepszą aktorką młodego pokolenia. Została umieszczona na liście najpiękniejszych ludzi świata przez magazyn People.
  W dzień jej 24. urodzin zaręczyła się z aktorem Freddiem Prinze Jr.

 • Mając zaledwie cztery lata, została dostrzeżona przez łowcę talentów w małej, lokalnej restauracji. Niespełna trzy tygodnie później zagrała swoją pierwszą rolę w filmie "An Invasion of Privacy". Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Występując w kilkunastu serialach (m.in. w "Spenser: For Hire" i "Love, Sidney"), szlifowała swój warsztat, nabierając praktyki i wdzięku. Jej wielki talent i zapał do pracy zaowocowały znakomitymi rolami. Wystąpiła u boku Matthew Brodericka i Erica Stoltza w przedstawieniu "The Window Claire" oraz w nagrodzonym miniserialu "Jackie" jako młoda Jacqueline Bouvier. Można ją było zobaczyć także w filmach "Wesoły domek", "Na brooklińskim moście" i "Rosyjska ruletka".

  Prawdziwy sukces przyniosła jej rola Kendall Hart w serialu "Wszystkie moje dzieci", za którą w 1994 roku otrzymała nominację do nagrody dla Wybitnych Młodych Aktorów (Emmy Award). Jednak dopiero nominacja w roku następnym pozwoliła jej zdobyć nagrodę. Nieoczekiwanie, dzień później, producent serialu ogłosił, że bohaterka grana przez Sarah opuszcza serial. Aktorka twierdziła, że o tej decyzji wiedziała od sześciu miesięcy, jednak nie wie dlaczego producent zdecydował podać tę wiadomość oficjalnie dzień po jej zwycięstwie. Po dwu i półrocznych występach w serialu "Wszystkie moje dzieci", Sarah zdecydowała się na zmianę scenerii. Opuściła rodzinny Nowy Jork i przeniosła się do słonecznej Kalifornii, gdzie rozpoczęła kręcenie "Buffy: Postrach wampirów". Mimo że po pierwszym sezonie wyświetlania produkcja zajęła odległe, 122 miejsce (na 155 możliwych) w rankingu najpopularniejszych seriali, szybko zdobywała wiernych fanów i z 22 pozycją stała się największym sukcesem Warner Brothers Television Network. Z biegiem miesięcy znaczące magazyny branżowe (m.in. Weekly, TV Guide, E!, Time Magazine, Fortune Magazine) okrzyknęły go najlepiej zapowiadającym się serialem 1997 roku.

  Sarah Michelle Gellar, dzięki magazynowi People, znalazła się na liście 40 najbardziej fascynujących ludzi telewizji, powoli wspinała się na szczyty hollywoodzkiej kariery. W ciągu kilku miesięcy zagrała w filmach "Koszmar minionego lata" i "Krzyk 2". W czasie kręcenia obu filmów wciąż nagrywała kolejne odcinki serialu "Buffy: Postrach wampirów". 
  Kilka lat temu została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą przez miesięczniki Showbiz i Celebsite. Trenowała od kilku lat Tae Kwon Do, pokazując swoje umiejętności jako Buffy. Niemal co rok obsypywana nagrodami przez pisma: młodzieżowe (nagrody dla najpopularniejszej aktorki telewizyjnej - aż czterokrotnie), jak i dla starszych czytelników (pierwsze miejsce w plebiscycie na najseksowniejszą kobietę roku 1999 według magazynu FHM). W dzień jej dwudziestych czwartych urodzin zaręczyła się z aktorem Freddie Prinzem Jr., a 1 września 2002 roku pobrali się.

  Po zakończeniu zdjęć do serialu o przygodach pogromczyni wampirów, aktorka zagrała m.in. w "The Grudge - Klątwa" Takashi Shimizu, "Dziewczynie z przedmieścia" Marca Kleina, "Powracającym koszmarze" Asifa Kapadii, "Opętanym" Simona Sandquista i Joela Bergvalla, "Weronika postanawia umrzeć" Emily Young. Seriale "Ringer" i "Przereklamowani", przyniosły jej nominację do Teen Choice dla ulubionej aktorki w serialu dramatycznym oraz Kryształową Statuetkę People's Choice dla ulubionej artystki.

 • Sarah urodziła się 14 kwietnia 1977 roku. Gdy miała 4 lata, została dostrzeżona przez łowcę talentów i po trzech tygodniach zagrała swoją pierwszą rolę. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Wystąpiła w kilkunastu serialach, szlifując swój talent.

  Prawdziwy sukces przynosi jej rola w serialu "All My Children", za którą w 1994 roku otrzymała nominację do nagrody dla Wybitnych Młodych Aktorów (Emmy Award). Opuściła Nowy Jork i przeniosła się do Kalifornii, gdzie rozpoczęła kręcenie serialu "Buffy: Postrach wampirów".

  Powoli wspinała się na szczyty hollywoodzkiej kariery. Dzięki magazynowi "People", znalazła się na liście 40 najbardziej fascynujących ludzi telewizji. Później została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą świata przez "Showbiz" i "Celebsite". Niemal co roku obsypywana zostaje nagrodami przez różne pisma.

 • Sarah Michelle Gellar urodziła się 14 kwietnia 1977 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). W wieku 4 lat została odkryta w lokalnej restauracji przez agenta filmowego. Parę dni później dostała rolę do swojego pierwszego filmu "An Invasion of Privacy". Następnie trenowała swój talent aktorski dzięki czemu dostawała więcej propozycji. Czas mijał, a Sarah grała przeważnie epizody w takich filmach i serialach, jak "Na brooklińskim moście", "Spenser: For Hire", "Wesoły domek" czy "Kusza". Jednak prawdziwy sukces osiągnęła w serialu "Wszystkie moje dzieci" jako Kendall Hart Lang. Dzięki tej roli drzwi do sławy były otwarte. Po przeprowadzce do Kalifornii, dostała rolę w projekcie Jossa Whedona - "Buffy: Postrach wampirów". Serial okazał się trafem w dziesiątkę. Sarah zdobyła status gwiazdy, co otworzyło jej drogę na srebrny ekran. Postać Kathryn Merteuil ze "Szkoły uwodzenia" to druga bardzo ważna rola w jej życiu. Dzięki swojej wyśmienitej grze Gellar została nominowana do nagród MTV w kategorii najlepsza aktorka, najlepszy pocałunek i najlepszy czarny charakter. Za dwie pierwsze nominacje zgarnęła statuetki Złotego Popcornu. Dzięki rolom w "Krzyku 2" czy "Koszmarze minionego lata" Gellar zyskała uznanie milionów widzów. Później Sarah zagrała jeszcze w wielu kinowych hitach, m.in.w "Nieodpartym uroku", "Scooby-Doo", "Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie" czy "The Grudge - Klątwa". W 2002 roku Gellar wyszła za mąż za Freddiego Prinze'a Jr., z którym ma dwoje dzieci - córkę Charlotte Grace oraz syna Rocky'ego Jamesa. W kolejnych latach Sarah zagrała m.in. w "Opętanym", "Dziewczynie z przedmieścia", "Odwrócić przeznaczenie", "Powracającym koszmarze" oraz "Weronika postanawia umrzeć".

opinie i nagrody
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię