Shawn Ashmore 

Shawn Robert Ashmore

7,1
4 337 ocen gry aktorskiej
Shawn Ashmore
Shawn Robert Ashmore urodził się 7 października 1979 roku w Richmond w Kanadzie. Wychowywał się wraz z bratem bliźniakiem Aaronem w rodzinie gospodyni i inżyniera. Dorastał w  St. Albert, a później w  Brampton, gdzie uczęszczał do Turner Fenton Secondary School, a wkrótce potem uczył się w Earnscliffe Senior Public School. Obydwaj bracia mają tatuaż na nadgarstkach "GMA", który oznacza Good Man Ashmore. Wraz z Aaronem od najmłodszych lat występował na scenie oraz w reklamach.

Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się w 1994 roku, kiedy pojawił się na ekranie jako Waylon Tibbins w filmie "Guitarman". Wtedy właśnie w wieku 15 lat Shawn podbił serca milionów widzów. Za tę rolę otrzymał nominacje do nagrody Gemini Award. Następnie po epizodzie w "Real Kids, Real Adventures" przyszedł czas na coraz bardziej wyraziste role w serialach takich jak: "Tajemnice Smallville", "Ziemia: Ostatnie starcie", "Po tamtej stronie", czy "Fast Track".

Shawn występował początkowo głównie w produkcjach telewizyjnych. Nie musiał jednak długo czekać na swój pierwszy aktorski sukces. Na początku 1998 roku zagrał w produkcji pt. "Córy amerykańskich Ravioli". Od tamtej pory zagrał w wielu uznanych filmach, jednak najwięcej rozgłosu przyniosła mu rola w serialu science fiction, "Animorphs". Na początku 1999 roku wystąpił w produkcji pt. "Dear America: A Journey to the New World", po czym zagrał w filmie "Na łasce zabójcy".

W 2000 roku otrzymał rolę w ekranizacji kultowego komiksu Stana Lee i Jacka Kirby’ego zatytułowanego "X-Men". Żeby zdobyć ją musiał przez pół roku przestrzegać specjalnej diety i nie pić alkoholu. Po trzech latach ponownie wcielił się w postać  Icemana w filmie "X-Men 2". Za tę kreację otrzymał nagrodę Złoty Popcorn, w kategorii przełomowa rola męska.

W 2005 roku otrzymał nagrodę Leo Awards za rolę w ekranizacji powieści Ursuli K. Le Guin zatytułowanej "Ziemiomorze". Następnie zagrał główną rolę w dramacie "Terry", za co został uhonorowany kolejną w swojej karierze nominacją do Gemini Awards. Wkrótce potem u jego boku wystąpiły Elisha Cuthbert i Camilla Belle w filmie Jamie Babbit, "W ciszy".

Po raz trzeci wcielił się w rolę Icemana w 2006 roku w filmie "X-Men: Ostatni bastion". Wystąpił także w ekranizacji powieści autorstwa amerykańskiego pisarza Scotta B. Smitha, zatytułowanej "Ruiny".

Od 2004 roku spotykał się z amerykańską aktorką Michelle Trachtenberg, jednakże po dwóch latach ich związek się rozpadł. W 2012 roku oświadczył się Danie Wasdin. Ich ślub odbył się 27 lipca 2012 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 października 1979

miejsce urodzenia: Richmond, Kanada

wzrost: 180 cm

Złoty Popcorn
Zdobył Złoty Popcorn, 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dana Renee Wasdin (od 27.07.2012), syn Oliver (ur. 07.2017)
Ma starszego brata bliźniaka Aarona Ashmore'a.
Aby zagrać w "X-men 2" przez 6 miesięcy musiał przestrzegać specjalnej diety i nie pić alkoholu.
Aby zagrać rolę Brada Rigby w filmie "Kadet Kelly", musiał uczęszczać trzy miesiące do szkoły wojskowej, a także pobierać lekcje głosu, aby brzmieć, jak prawdziwy kadet wojskowy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych