Stuart Townsend I

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1424,"rate":7.407303370786517,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":20,"rate":6.25,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":18,"rate":6.555555555555555,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":12,"rate":7.833333333333333,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":6,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,4
1 424 oceny gry aktorskiej
Stuart Townsend I
Stuart Townsend przyszedł na świat 15 grudnia 1972 roku w Howth (Irlandia). Jego rodzice to Peter (zawodowy gracz w golfa) i Lorna Townsendowie (modelka). Studiował aktorstwo w Gaiety School of Acting w Dublinie. Na scenie zadebiutował w szkolnym przedstawieniu "Tear Up the Black Sail" na deskach Project Theater. Po udziale w sztukach "Borstal Boy" i "True Lines" w Bickerstaffe Theatre Company został uznany jako wschodząca gwiazda. Na dużym ekranie zadebiutował w obrazie Gilliesa MacKinnona "Trojan Eddie". Później zagrał w romantycznej komedii "Polowanie na grube ryby", niezależnej produkcji Carine Adler "Naga dusza", "Mordercy z Belfastu" i "Facecie do towarzystwa" u boku Daniela Auteuila.

Podczas festiwalu filmowego Sundance w 2000 roku można go było zobaczyć w "Wonderland" Michaela Winterbottoma i "Szymonie Magu" Marca Evansa. Dużą popularność przyniosła mu komedia "Wszystko o Adamie". W 2002 wcielił się w wampira Lestata de Lioncourt w opartej na powieści Anne Rice "Królowej potępionych" oraz zagrał w dreszczowcu "24 godziny" u boku swej ówczesnej narzeczonej, Charlize Theron. Scenariusz do filmu "Bitwa w Seattle" przyniósł Townsendowi nominację do nagrody IFTA. 

W kolejnych latach aktor pojawiał się głównie w produkcjach klasy B (m.in. "Piekło w raju", "Apache Junction") i serialach (m.in. "Betrayal", "Salem"). Prywatnie był związany z Parker Posey (w latach 1997-1998) i Charlize Theron (w latach 2001-2010). W 2013 roku jego partnerką została Agatha Araya, z którą ma dwoje dzieci.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 grudnia 1972

miejsce urodzenia: Howth, Irlandia

wzrost: 180 cm

Początkowo miał zagrać Aragorna w filmie "Władca Pierścieni", ale po 4 dniach zdjęciowych został zastąpiony przez Viggo Mortensena. Reżyser Peter Jackson stwierdził, że aktor jest za młody do tej roli.
Ma młodszego o 13 lat brata Dylana i o 15 lat młodszą siostrę Chloe. Poza tym ma dwoje rodzeństwa przyrodniego: brata Hugo i siostrę Ellę
Odrzucił główną rolę w filmie "Gangster numer jeden".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych