Tim BurtonI

Timothy Walter Burton

8,3
21 647 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Tim Burton

Cześć :) Zamierzam przygotować pracę maturalną 2013 o tym temacie gdyż uwielbiam reżyserię owego pana :D
Przymierzyłam się do przywołania na pewno filmów:
-Edward Nożycoręki,
-Gnijąca panna młoda,
-Sweeney Todd
Ewentualnie :
-Sok z żuka
-Vincent
Tak więc główny materiał mam. Chciałabym znaleźć cechy które można łatwo odnaleźć w klasycznych dziełach romantycznych i zestawić z powyższymi filmami.
Póki co tylko to przychodzi mi na myśli
Motyw pojawienia się bohaterów metafizycznych, postaci zza grobu - Gnijąca panna młoda, Sok z żuka w zestawieniu z Dziadami cz. II Mickiewicza. Para dzieci-szkieletów w Gnijącej pannie młodej zawsze mi przywołuje na myśli Rózię i Józia :D Także mroczny klimat tej uroczystości, makabra w niej zawarta odpowiada atmosferze Burtona.
W Vincencie został zacytowany fragment kruka Edgara Alana Poe, zastanawiam się czy w takim razie także go umieścić. Gdy podmiot liryczny pyta o zmarłą i słyszy od kurka "nigdy więcej" kojarzy mi się to z rozstaniem między Edwardem Nożycorękim i Kim, z którą musiał się rozstać i została z nim tylko tęsknota natomiast wiersz ten można jeszcze nadmienić jako chore, mroczne wizje podobne do wyobrażeń Vincenta.
Dobra, szczerze powiedziawszy jak widać nie mam zbyt dobrych pomysłów z jaką literaturą epoki romantycznej powinnam zestawić filmy. A wy macie jakieś skojarzenia z poszczególnymi motywami? Nieszczęśliwa miłość z powodu wrogiego nastawienia środowiska (edward nożycoręki) Wyobcowanie, odizolowanie, niezrozumienie przez innych, odmienność jednostki (Vincent)? Motyw zbrodni podsycony burzliwymi emocjami (zemsta sweeneya Todda za odsunięcie go od rodziny)? Albo opis wyglądu bohaterów, podobny do kreacji Burtona - blada cera, zapadnięte oczy, wyblakłe ubrania, szczupła, wręcz chuda sylwetka?
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie propozycje motywów i literatury. Mogą to być także teksty opisujące dokładniej epokę romantyzmu, którymi mogłabym się podeprzeć. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :*

reniferra

Pomysł naprawdę ciekawy, aczkolwiek ryzykowny - ciężko przewidzieć, na jaką komisję trafisz, niektórzy nie lubią "udziwnień". Jednak jeśli dobrze to rozegrasz, będziesz umiała argumentować, a wypowiedź będzie spójna, może Ci wyjść coś świetnego :).

Moim zdaniem do motywu wyobcowania i niezrozumienia dobrze byłoby dobrać "Cierpienia młodego Wertera" Goethego.
Poczytaj też "Ballady i romanse" Mickiewicza, być może niektóre z nich pasowałyby nawet lepiej niż "Dziady".

reniferra

ja piszę pracę licencjacją o bohaterach filmów Burtona i chociaż temat się wydaję łatwy to dość ciężko jest zaszaleć bo nie ma zbyt dużo źródeł;/

reniferra

nie pomogę ci w zestawianiu, co z czym, bo sama jestem dopiero w pierwszej klasie i mam na ten temat za małą wiedzę, ale jeśli mam polecić film Burtona z motywem romantycznym, to zdecydowanie "Duża ryba" :)

reniferra

hej, może poszukaj w necie motywów romantycznych w literaturze a potem spróbuj dopasować je do poszczególnych postaci z filmów Tima. Jeśli znasz dobrze filmy Burtona (a wnioskuje że właśnie tak jest skoro je uwielbiasz) to łatwiej ci będzie dziłać właśnie w tej kolejności :)

reniferra

Proponuję również znany z ballad Mickiewicza motyw winy i kary zawarty w Sweeneyu Toddzie oraz z ,, Cierpień młodego Wertera'' motyw nieszczęśliwej miłości i Edwarda Nożycorękiego

reniferra

Jezeli skupiasz sie na utworach z okresu romantyzmu to Sweeney Todd i jego historia mi osobiscie przypominaja “Giaura” Byrona. Giaur i Leila sa jak Sweeney i Lucy, nieszczesliwi kochankowie. Sa tez dwie potezne postacie Sedzia i Hassan. O rany za wiele ci podpowiadam (wlasnie wykasowalam polowe swojego tekstu). Porownaj sobie koniecznie jedno i drugie. “Romantycznosc” Mickiewicza (miej serce i patrzaj w serce moze pomysl o tym w kontekscie Edwarda Nozycorekiego?) “Sluby panienskie”- milosc z przymruzeniem oka, mozesz to tez porownac do czegos Bartona, tu akurat nawet do wiecej niz jednego filmu, jeszcze do Todda mozesz porownac " Perykles ksiaze Tyru" (szekspir) to tez sie swietnie nadaje. Sonety szekspira, tez mozesz z calkiem spora iloscia bohaterow Bartona przyrownac. Ach i radzilabym tez powaznie pomyslec nad “Batmanem” bo hmm co jest jedna z przewodnich mysli romantyzmu? Nie podpowiadam wiecej. “Gwalt na Lukrecji” ( Szekspir)- znowu Sweeney Todd - Lucy. "Skarga zakochanej" (Szekspir)- “Gnijaca panna mloda”.
Jezeli kochasz film, jestes fanka Bartona i lubisz czytac to powiem ci ze zagniesz komisje. A i wyjdz poza lektury szkolne bo jest sporo utworow romantycznych ( bardzo wartosciowych) o kotrych w szkole conajwyzej sie wspomni badz nawet nie, bo “nie ma na to czasu”
Btw zajebisty pomysl na temat pracy maturalnej, trzymam kciuki! Jak przysiadziesz to mowie ci znajdziesz takie fajnych rzeczy i do takich wniaskow dojdziesz, ze aaa zazdroszcze takiego tematu, bo tez mam mature w tym roku;)

reniferra

Popełniłaś zasadniczy błąd. Zakładam, że temat nie był na liście, a sama go wymyśliłaś. Otóż, zazwyczaj najpierw myśli się o tym, jak zrealizuje się dany temat, a dopiero potem się go wybiera. Wiele osób na podobnej zasadzie wybiera z pozoru fajne tematy o np, street art, ale potem okazuje się, że ciężko jest napisać z tego jakąkolwiek pracę.
Po pierwsze, poczytałabym o tym czy sam Burton mówił coś o związkach z romantyzmem, bo to może się okazać kluczowe. Po drugie, zastanów się w jakich kryteriach chcesz porównywać, czy jedynie pod względem charakteru, czy stylistyki, czy może czegoś innego. Po trzecie, choćby na wiki są pokrótce opisane cechy przykładowych bohaterów romantycznych (jak choćby Stendhala, szukaj pod beylizm) i do nich można coś dopasować.

Podpowiadam nieco wbrew sobie, bo uważam, że nie bez kozery matura to "egzamin dojrzałości", więc przynajmniej w teorii należy radzić sobie samemu / z pomocą nauczyciela czy materiałów. Nie po to masz listę pierdyliarda tematów, żeby wybrać jeden wymyślny, a potem mieć problem i prosić o "teksty opisujące dokładniej epokę romantyzmu", które znajdziesz i przeczytasz jednego wieczora w internecie.

reniferra

Według mnie to świetny pomysł. Sama pisałam pracę maturalną o grotesce i też za przykład dałam "Sweeney Todda". Warto skupić się w tym filmie na porównaniu miłości Johanny i Antony'ego z miłością jaka pani Lovet darzyła Todda. A jeśli chodzi o "Gnijącą Pannę Młodą" to scenariusz jest opary na jakimś chyba rosyjskim podaniu czy coś w tym stylu. W razie co służę pomocą ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones