[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3364,"rate":8.712247324613555,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,7
3 364 oceny gry aktorskiej
Will Sampson I
Will Sampson był rdzennym Amerykaninem. Urodził się 27 września 1933 roku w miasteczku Okmulgee w stanie Oklahoma, które było zamieszkane w większości przez Indian. Trudna sytuacja materialna zmusiła go już w dzieciństwie do szukania pracy. W wieku 14 lat Will Sampson zatrudnił się jako jeździec na rodeo. Miał predyspozycje do tego zajęcia dzięki swojemu wzrostowi (prawie 2 metry) i sile. Odkrył w sobie również talent artystyczny. Zajmował się m.in. malarstwem. Jednak praca malarza nie przynosiła mu dochodów odpowiednich do utrzymania licznej rodziny (sześcioro dzieci). W wieku 43 lat pojawiła się przed nim nowa szansa. Swoją karierę aktorską rozpoczął od roli Wodza, przyjaciela Jacka Nicholsona, w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem". Po wielkim sukcesie tej produkcji posypały się dla niego kolejne propozycje. Aż do swojej śmierci w 1987 roku Sampson był czynnym aktorem. Swoją grą łamał hollywoodzki stereotyp Indianina i ukazywał, że również rdzenni mieszkańcy Ameryki mogą być postaciami skomplikowanymi, o ciekawym charakterze. Założył również fundację, która zajmowała się wspieraniem sztuki i walką z alkoholizmem wśród Indian.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 września 1933

data śmierci: 3 czerwca 1987

miejsce urodzenia: Okmulgee, Oklahoma, USA

wzrost: 196 cm

Zmarł na niewydolność nerek po operacji przeszczepu serca i wątroby w Houston (Teksas, USA). Został pochowany na cmentarzu Graves Creek w Hitchita (Oklahoma, USA).
Był kandydatem do roli Buźki w filmie "Szpieg, który mnie kochał". Angaż dostał Richard Kiel.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych