[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":477,"rate":7.1257861635220126,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":28,"rate":6.785714285714286,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":9,"rate":6.777777777777778,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":8,"rate":4.5,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":6,"rate":2.5,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,1
477 ocen pracy reżysera
Wojciech Adamczyk
Wojciech Adamczyk – reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, wykładowca na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2002-2005 dziekan Wydziału Reżyserii, od 1 X 2005 – prodziekan.
Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST (obecnie Akademia Teatralna) w Warszawie (1982), następnie (1987) na Wydziale Reżyserii. W roku 1988, jako stypendysta rządu francuskiego, odbył staż reżyserski w Paryżu, w Centre National Gennevilliers. W latach 1982-1986 należał do zespołu aktorskiego w Teatrze Popularnym w Warszawie. Następnie pracował jako reżyser - m.in. w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Od roku 2004 jest etatowym reżyserem Teatru Ateneum w Warszawie.
W swoim dorobku reżyserskim posiada kilkadziesiąt spektakli – w teatrach dramatycznych, w teatrach muzycznych i w Teatrze Telewizji. Dwukrotnie uhonorowany został nagrodą „Złotej Maski” – za najlepszą reżyserię sezonu ("Zemsta nietoperza" Johanna Straussa w Teatrze Muzycznym w Łodzi, 1994) i za reżyserię opery komicznej ("Boccaccio" Franza von Suppe w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, 1998). W r. 1993 otrzymał Nagrodę im. Korzeniewskiego, przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii, a w r. 1996 nagrodę Akademii Teatralnej za osiągnięcia w pracy pedagogicznej.
Reżyserował także filmowe seriale telewizyjne: Tata, a Marcin powiedział, Rodziców nie ma w domu, Rodzina zastępcza, Miodowe lata, Na Wspólnej, Dziupla Cezara, Całkiem nowe lata miodowe, Camera Cafe, Pensjonat pod Różą, Ranczo, U fryzjera.
Serial Tata, a Marcin powiedział znalazł się na liście 100 najlepszych programów w całej historii Telewizji Polskiej ("Polityka").
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 lipca 1959

miejsce urodzenia: Szczecin, Polska

żona Małgorzata Gutowska-Adamczyk, 2 synów: Maciej i Piotr
W 1982 roku ukończył Wydział Aktorski, a w 1987 roku także Wydział Reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Polska).
Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Artystów Scen Polskich.
W roku 1993 otrzymał nagrodę im. Korzeniewskiego, przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych