Yórgos Lánthimos 

8,1
4 056 ocen pracy reżysera
Yórgos Lánthimos
Grecki reżyser filmowy i teatralny, producent i scenarzysta, Yorgos Lanthimos urodził się 27 maja 1973 roku w Pagrati w Atenach. Tam też dorastał wychowywany głównie przez matkę. Ojciec reżysera Antonis Lanthimos z zawodu był koszykarzem grającym w ateńskim klubie Pagrati B.C. oraz w greckiej reprezentacji. Lanthimos ukończył prywatną szkołę Moraitis School w Atenach, następnie przez pewien czas studiował zarządzania oraz był zawodnikiem Pagrati B.C. Zrezygnował jednak i rozpoczął studia reżyserskie w ateńskiej szkole filmowej i telewizyjnej Hellenic Cinema and Television School Stavrakos. Od lat dziewięćdziesiątych reżyserował reklamy telewizyjne, filmy krótkometrażowe, sztuki teatralne, a przy współpracy z greckimi choreografiami i tancerzami także klipy taneczne. Był członkiem zespołu zajmującego się przygotowaniem ceremonii otwarcia i zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Jego pierwszy pełnometrażowy film „O kalyteros mou filos” (2001) wyreżyserowany wspólnie z Lakis’em Lazopoulos’em (twórcą scenariusza) rozpoczął jego karierę filmową. Kolejne filmy „Kinetta” (2005), „Kieł” (2009) oraz „Alpy” (2011) powstały w języku greckim. Film „Kieł” uznany został na festiwalu filmowym w Cannes najlepszym filmem w ramach Przeglądu Un Certain Regard (sekcji odkrywania i promowania młodych talentów) a w 2011 roku otrzymał nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz nagrody British Independent Film Award w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Za film „Alpy” Lanthimos otrzymał nagrodę Złota Osella przyznawaną za najlepszy scenariusz podczas festiwalu w Wenecji. Jego pierwszym filmem zrealizowanym w języku angielskim był film „Lobster” (2015). Od tego filmu reżyser rozpoczął tworzenie w języku angielskim. Nagrodzony został on m.in. Europejską Nagrodą Filmową za scenariusz oraz Nagrodą Jury za najlepszy film. Zdobył nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego europejskiego scenarzysty roku i Najlepszego europejskiego twórcy kostiumów. Był także nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za Najlepszy scenariusz oryginalny. Film „Zabicie świętego jelenia” z 2017 roku nagrodzony został podczas festiwalu w Cannes za Najlepszy Scenariusz. Trzecim filmem zrealizowanym w języku angielskim jest film „Faworyta” (2018). Jest to pierwszy film w dorobku reżysera, przy którym nie jest twórcą scenariusza. Film otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym siedem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (uznany został za Najlepszy film Brytyjski), nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej (Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska) oraz Nagrodę Jury podczas festiwalu w Wenecji.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 maja 1973

miejsce urodzenia: Ateny, Grecja

wzrost: 184 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 16 innych nagród oraz 62 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #76: "Biedne istoty", czyli perwersyjna "Barbie"....

Do słuchania zapraszają Julia Taczanowska i Jakub Popielecki.
żona Ariane Labed (od 2013)
Był członkiem zespołu planującego ceremonie otwarcia i zamknięcia XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich 2004 w Atenach (Grecja).
W 2019 roku był członkiem jury konkursu głównego podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Od 2016 roku jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie dość, że idealnie odda powagę i grozę tworu Sofoklesa to jeszcze jest rodowitym Grekiem i zapewne mitologia grecka musi mu być najbliższa sercu ze wszystkich hollywoodzkich reżyserów. W roli tytułowego Edypa - Timothee Chalamet lub Nicolas Hoult, jako Jokasta - nie kto inny jak Rachel Weisz, no i mielibyśmy coś...

Geniusz!

użytkownik usunięty

Jego filmy są nasiąknięte tą bezduszną bezbarwną atmosferą. Genialny! Czekam na kolejne filmy!

ps. znacie jakichś podobnych niekoniecznie popularnych reżyserów?

Tak - to komplement :))))

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które Lanthimos wyreżyserował.

Kieł zarąbisty

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones